İCRA MÜDÜRÜNÜN SATIŞI TAKİBİ

Başlatan Ramazan KAYA, 08 Mayıs 2015, 15:49:50

« önceki - sonraki »
Merhaba Sayın Meslektaşlarım.
Yalnızca haciz şerhi işlenmiş dosyada, alacaklı vekilince satış talep eildiğinde, masraf depo etmesi hususunda karar alıp karara satış aşaması işlemlerinin tamamlanmamış olduğu alacaklı vekilinin takibine bırakıldığını da ekliyorum, sorum şu ki
Masraf depo edildiğinde kıymet takdiri talep edilmemişse de, sırf satış talep edilmiş olması nedeniyle resen kıymet takdiri işlemi yapılır mı bu takip bizim için bir zorunluluk mu?

onun ardı resen kıymet takdiri tebliği iade gelirse adres araştırması vs.olarak gelir.alacaklı satış isteyip biz masrafını depo ettirdikten sonra yine herşeyi talep ile almalıyız.satış istedikten sonra satış şartları oluşmamış ise oluşturmak alacaklinin talepleriyle olmalı diye düşünür dururum ramazan kardeşim :)

Abi  ben de aynı fikirdeyim fakat arkadaşların bazılarıyla bu fikirde ayrılıyoruz, onlar der ki satış talep etti mi ve masrafı yatırdı mı sen resen yaparsın her şeyi ben de biz talebe bağlıyız derim.

M
TALEBE BAĞLI OLDUĞUMUZA KATILIYORUM Sayın Müdürlerim
Ancak satış talep edildi mi, satış işlemini gerçekleştirmeliyiz, bunun için de kıymet takdiri yapılmadı ise yapmalıyız, tebliğini çıkarmalıyız ve satışı hazırlamalıyız.

Şu konuda kesinlikle haklısınız bunun yoğun yerlerde uygulanması mümkün mü, çok zor. Bu persenol eksikliği ile çok çok zor. Ben ikinci bölgede çalışıyorum, kasa ve satışlara bakıyorum, zar zor yetiştiriyorum, biraz daha yoğun olsa yetiştiremeyeceğimi de biliyorum. Yalnız uygulamada mümkün değil diye bu işi nasıl düzeltebiliriz, onu da bilmiyorum. Satış talep edildi mi ve masraf depo edildi mi biz onu sonuçlandırmalıyız. Yoksa alacaklı satış talep eder ve talebini bekler isek haciz durmuş olur. Hiçbir zaman haciz düşmez.
Allah Kolaylık versin. Bu hususta kim ne derse hak veriyorum. Üzerimize ek bir iş daha çıkar ise nasıl bu işin altından kalkacağız diye düşünüyoruz.

lacaklı vekilinin 04.06.2014 tarihli, Hacizli Taşınmazların Satışına esas olmak       üzere Kıymet Takdirlerinin yapılmasının sağlanması  ve hacizli gayrimenkullerin satışının yapılmasına  yönelik Talebi incelendi.

Karar   : . Takibin  İlamsız (Örnek 7) Takip olduğu icra ödeme emirlerinin tüm borçlulara tebliğ edildiği ve takibin kesinleştiği görülmekle, alacaklı vekilinin hacizli taşınmazların  satışına esas olmak üzere kıymet takdirlerinin yapılması  ve sonrasında hacizli malların satışının yapılmasına yönelik talebinin kabulü ile, Satış avansı olarak 3.000,00 TL.nın dosyaya yatırılması halinde bu tutarın satış avansı olarak kabulüne, satışa ilişkin olarak hak düşürücü sürelerin bu haliyle durdurulmasına-kesilmesine, satış işlemlerinde karışıklığa ve bu karışıklıktan kaynaklı hak kayıplarına neden olunmaması açısından satış işlemlerinin aşama aşama yerine getirilmesine, bu aşamaların takibinde tüm sorumluluğun alacaklı  taraf ve vekillerinde olduğuna, yeni bir talep ile ve kıymet  takdirlerine esas teşkil edecek taşınmaz bilgilerinin toplanması üzerine, yine bir talep halinde İlgili İcra Müdürlüklerine Kıymet Takdir  Talimatlarının gönderilmesine, yeni bir talep ile taşınmazlar üzerindeki 100. madde malumatlarının toplanmasına, yeni bir talep ile Kıymet Takdirlerinin taraflara ve taşınmazlar ü zerindeki haczi devam eden tüm takyidat ilgililerine tebliğe  çıkarılmasına, kıymet  takdirlerinin kesinleşmesine müteakip, yine yeni bir talep ile satış kararı alınarak satış işlemlerine başlanmasına, ve sonrasında ilgili icra müdürlüklerine satış talimatlarının gönderilmesine, müdürlüğümüz ve personelinin resen dosya takip etme yetki ve sorumluluğu bulunmadığından tüm bu aşamaların takip ve sorumluluğunun alacaklı taraf ve vekilinde olduğuna yazışma ve diğer tüm satış vb. masraflarının yatırılan avanslar toplamından karşılanmasına, satışa kadarki tüm işlemlerin ve taleplerin silsile izlenerek yerine getirilmesine, karar verildi.
Karar Tarihi    : 04/06/2014
 (Bu şekilde karar veriyoruz. )

M
Tabiki bu kararı vermede takdir sizin, onaylaması ise icra hakimi ve Yargıtay'a aittir.
Ama ben kesinlikle katılmıyorum. saygılar

Karar tam da yerinde ve nokta atışı olmuş. Bende benzer karar veriyorum. Durup dururken kafamı bir  de resen bu dosyaların işleriyle meşgul edemem. Zaten alacaklının personeli gibi olmuşuz aksi bir karar ile hukuken de kendimizi alacaklıya bağlayacağız.