Yeni İcra Ve İflas Kanunu

Başlatan Bilal, 12 Mayıs 2017, 16:51:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

http://www.kgm.adalet.gov.tr/icra_iflas.html

Yukarıdaki linkte belirtildiği üzere , İcra ve iflas Bilim Komisyonu çalışmalarına başlamıştır. İçerik hakkında fazla bilgimiz olmasa da , en azından kanunun ne zaman yürürlüğe gireceği hakkında bilgisi olan , değerli meslektaşlarımız var mıdır.

Ayrıca Adalet Bakanlığının 2016 yılına ait faaliyet raporu sayfa 43
'' 7 İcra - İflas Sistemini Geliştirmek
7.1 İcra ve İflas Sisteminin Yönetim ve Teşkilat Yapısının Geliştirilmesi
7.2 İnsan Kaynakları Kapasitesinin Artırılarak Mesleki Performansın İyileştirilmesi
7.3 Yeni İcra Dairesi Modelinin Yaygınlaştırılması ''

sayfa 73 ''İcra Müdür ve Yardımcıları Sayıları
UNVAN TOPLAM KADIN ERKEK
İcra Müdürü 782 116 666
İcra Müdür Yardımcısı 1.890 529 1361
TOPLAM 2.672 645 2.027''

Sayfa 191
''Hedef 3.5
Denetim Mekanizmasının Daha Etkin Hale Getirilmesi
Stratejiler
• Denetim Sistemi performans ve sistem denetimini kapsayacak, rehberlik edici ve yol
gösterici uygulamaları hayata geçirecek şekilde yeniden yapılandırılacaktır.
• Denetim uygulamalarının UYAP üzerinden de yapılması sağlanacaktır.
• İcra ve iflas müdürlükleri ile noterliklerin teftiş kuruluna bağlı denetmenler (Uzmanlar)
aracılığı ile denetimi sistemine geçilecektir.
Sorumlu Birim
TKB
İşbirliği Yapılacak Birim
KGB - BİDB
Performans Hedefi: Denetim Mekanizmasının Daha Etkin Hale Getirilmesi
Performans Göstergeleri 2015 2016 2017 2018 2019
Performans ve sistem denetimi uygulamasının
hayata geçirilmesi √
Denetim uygulamalarının UYAP üzerinden de
yapılması √ √ √ √ √
Strateji İle İlgili Sonuçlar
Adalet hizmetlerinin denetiminin performans odaklı biçimde rehberlik edici bir anlayış ile
bilişim sistemi üzerinden çalışır hale getirilmesi için çalışmalar devam etmektedir. Adalet
Müfettişlerince denetim uygulamalarının kısmen UYAP üzerinden yapılmasına yönelik test
çalışmalarına başlanmıştır.
Performans Sonuçları
Performans göstergesine kısmen ulaşılmıştır.

Sayfa 219-221
''Hedef 7.1
İcra ve İflas Sisteminin Yönetim ve Teşkilat Yapısının Geliştirilmesi
Stratejiler:
• İcra ve İflas Kanunu ile Teşkilat Kanunu ile Teşkilat Kanunu taslakları
hazırlanacaktır.
• İcra ve iflas sistemi meslek mensuplarından denetim elamanı gurubu
oluşturulacaktır.
• İş süreçleri belirlenecek ve görev tanımları yapılacaktır.
• Merkezi birimin yetki alanı güçlendirilecektir.
• Lisanslı yediemin depo uygulamasına geçilecektir.
• İcraya gelen iş yükünün azaltılmasına yönelik mevzuat çalışması yapılacaktır.
• Çocuk teslimi gibi konuların icra dairelerinin görev alanından çıkarılmasına yönelik
mevzuat değişiklikleri yapılacaktır.
• Küçük alacakların tahsilinde alternatif usuller geliştirilecektir.
Sorumlu Birim
PGM
KGM ve diğer birimler
Performans Hedefi: İcra ve İflas Sisteminin Yönetim ve Teşkilat Yapısının Geliştirilmesi
Mevzuat taslağının hazırlanması √ √
İş süreçleri ve görev tanımlarının hazırlanması √
Lisanslı yediemin deposu uygulamasının hayata
geçirilmesi √
İcra dairelerinin uzmanlık alanına girmeyen
uygulamaların görev alanından çıkarılması √
Hedefin gerçekleştirilmesi için mevzuat değişikliği gerekmektedir. İş yükünün hafifletilmesi
amacıyla küçük alacakların alternatif yollarla tahsili, çocuk teslimi işlemlerinin icra dairesinin
görev alanından çıkartılması ve çağın gereklerine uygun diğer değişiklikleri de kapsayacak
şekilde İcra ve İflas Kanunu hazırlanması amacıyla 09.02.2015 tarihli Bakan Olur'u ile
Kanunlar Genel Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Bilim Komisyonu, söz konusu Kanun
çalışmaları yanında merkezi birimin yetki alanının güçlendirilmesi, meslek mensuplarından
denetim elemanı grubu oluşturulması ile taşra teşkilatında da gerekli değişiklikleri kapsayacak
şekilde Teşkilat Kanunu hazırlanması çalışmalarını da sürdürmektedir.
Mevzuat değişikliği çalışmaları kapsamında Teşkilat Kanunu Tasarısı Taslağı hazırlanmıştır.
Performans Sonuçları
Performans hedefine kısmen ulaşılmıştır.
2016 Yılı Bakanlık Faaliyet Raporu
T.C. Adalet Bakanlığı
220
Hedef 7.2
İnsan Kaynakları Kapasitesinin Artırılarak Mesleki Performansın İyileştirilmesi
Stratejiler:
• İhtiyaca göre icra ve iflas personelinin alımına devam edilecektir.
• İcra ve iflas personelinin hizmet öncesi eğitime tabi tutulması sağlanacaktır.
• Eğitim programları geliştirilecek ve icra ve iflas personeline düzenli aralıklarla
hizmet içi eğitim verilecektir.
• Etik kurallar belirlenerek, kurallara ilişkin farkındalık artırılacaktır.
Sorumlu Birim
PGM
KGM – EDB ve diğer birimler
Performans Hedefi: İnsan Kaynakları Kapasitesinin Artırılarak Mesleki Performansın
İyileştirilmesi
Personel alımı √ √ √ √ √
Hizmet içi eğitim sayısı 3 3 3 3 3
Etik kuralların belirlenmesi √
Hizmet öncesi eğitim verilmesi √ √ √ √
Yeni icra modeline göre faaliyet başlayan Ordu İcra Dairesi'nde görev yapan personele hizmet
içi eğitimi yapılmıştır.
Birinci bölgelerde görev yapan bir kısım icra müdürleri ile yeni icra dairesi modelinin
uygulanmasına karar verilen yerlerde görev yapan 30 icra müdür ve icra müdür yardımcılarına
26-30 Eylül 2016 tarihleri arasında liderlik ve yöneticilik eğitimi verilmiştir.
330 icra katibinin açıktan alımına yönelik olarak Ankara Batı Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi
Adalet Komisyonuna Sınav Birimi olarak yetki verilmiş olup ilan 22/12/2015 tarihinde
yapılmıştır. 2016 yılı içerisinde yapılan uygulama ve sözlü sınavlar sonrası başarı olan 325
adayın atama işlemleri tamamlanmış olup 5 adayın atama işlemleri ise devam etmektedir.
Yeni icra modeline göre faaliyet başlayan Gebze, Fethiye ve Kahramanmaraş icra dairelerinde
görev yapan personele hizmet içi eğitimi yapılmıştır.
Birinci bölgelerde görev yapan bir kısım icra müdürleri ile yeni icra dairesi modelinin
uygulanmasına karar verilen yerlerde görev yapan 30 icra müdür ve icra müdür yardımcılarına
3-7 Ekim 2016 tarihleri arasında liderlik ve yöneticilik eğitimi verilmiştir.
330 icra kâtibinin açıktan alımına yönelik olarak atama işlemleri devam eden 5 adayın atama
işlemleri tamamlanmıştır.
Unvan değişikliği suretiyle zabıt katipleri arasından 800 icra katibi alımına ilişkin ilan
31/03/2016 tarihinde yapılmıştır. Yapılan uygulama ve sözlü sınavlar sonrası başarılı olan 347
adayın atama işlemleri tamamlanmıştır.
810 icra katibinin açıktan alımına yönelik olarak belirlenen Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi
Adalet Komisyonlarına sınav birimi olarak yetki verilmiş olup ilan 30/12/2016 tarihinde
yapılmıştır. Sınav işlemleri devam etmekte olup başarılı olanların ataması 2017 yılı içerisinde
yapılacaktır.
Performans Sonuçları
Performans hedefine ulaşılmıştır.
2016 Yılı Bakanlık Faaliyet Raporu
Strateji Geliştirme Başkanlığı
221
Hedef 7.3
Yeni İcra Dairesi Modelinin Yaygınlaştırılması
Stratejiler:
• Yeni icra dairesi modeli küçük ve orta ölçekli mahallerde her yıl
yaygınlaştırılacaktır.
• Yeni icra dairesi modelinin uygulanmasına yönelik alt yapı çalışmaları
tamamlanacaktır.
• Yeni yapılacak adliye binalarında uygulanmak üzere standart icra dairesi projesi
oluşturulacaktır.
• Yeni icra dairesi modeli büyük merkezlerde yaygınlaştırılacaktır.
Sorumlu Birim
PGM
İMİD – TİDB – SGB
Performans Hedefi: Yeni İcra Dairesi Modelinin Yaygınlaştırılması
Yeni icra dairesi modelinin yaygınlaştırılması √ √ √ √ √
Afyonkarahisar, Aydın, Gaziantep, Ankara Batı, Trabzon, Rize, Menemen, Yalova, Malatya,
Hatay, Düzce, İskenderun, Samsun, Edirne, Adıyaman, Erzincan ve Ordu olmak üzere 17
mahalde uygulanmakta olan yeni icra dairesi modelinin yaygınlaştırılması kapsamında Gebze,
Fethiye ve Kahramanmaraş Adliyelerinde de yeni modele göre faaliyete geçilmiştir.
Ayrıca Kastamonu, Çankırı, Çorum, Tarsus, Turhal, İnegöl, Bilecik, Muğla, Nevşehir, Edremit,
Aksaray, Yozgat, Giresun, Kuşadası, Uşak, Batman, Amasya, Serik, Denizli, Sivas, Çorlu,
Çerkezköy, Söke, Bandırma ve Burdur olmak üzere toplam 25 adliyede de yeni icra modelinin
uygulanması kararlaştırılmış olup buna yönelik çalışmalar devam etmektedir.
Performans Sonuçları
Hedef süreklilik arz etmekte olup çalışmalar devam etmektedir. ''

Faaliyet raporunda belirtileceği üzere İcra Dairelerinin  sorunlarının birçoğunun en geç 3 yıl öncesinde çözüme kavuşturulacağı belirtiliyor.  Lütfen okuyup geçmeyin. Önerileriniz tavsiyeleriniz nelerdir. Geriye çekilip bütün sorunların düzelmesini beklemeyin.
(:^_^:)