Gönderen Konu: KTK Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortalarındaki Uyuşmazlıklar Hakkında Hangi Mahkemeye Müracaat Etmeli?  (Okunma sayısı 1713 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

s.savas

• Forum Adalet Üyesi
  • Tşk.Sayısı: 0
Facebook Facebook'da Paylaş Twitter Twitter'da Paylaş

Merhaba arkadaşlar.
Foruma yeni üyeyim. Bir kamu kurumunda şube müdürüyüm, aynı zamanda adalet ön lisans okuyorum.
Yaşadığım sorunu özetleyerek, nasıl hareket etmem gerektiği noktasında yardımlarınıza ihtiyacım var.
2016 yılı ocak ayında 5.basamaktan trafik poliçemi yaptırdım. 2016 yılı 11.ayda bir ticari taksi tarafından hafif maddi hasarlı bir kazaya maruz kaldım.
Tutanak falan tuttuk, ben tutanağı işleme koymadım. Kazaya sebebiyet veren, kusurlu kişi, benim haberim olmadan tutulan tutanaktan istifade etmek için hasar dosyası açtırmış. Gelen exper doğal olarak dosyayı onaylamamış. Kişi hasarını kendi cebinden karşılamış. Sigorta şirketide dosyayı kapatmış. Ancak poliçemden hasar dosya açıldığı için otomatik olarak basamak değerimi tarife basamağımı 4'e düşürmüş.

2017 yılında da acente tarafından, farklı bir sigorta şirketine poliçemi yeniletmiş. Burada 4.basamaktan işlem görmüşüm. Her iki poliçemde (2016-2017) aşağı yukarı aynı fiyata yapıldığı için basamak değerimin düştüğünü farketmemişim.
Aralık 2017 de ilave bir dosya daha açıldı. Poliçemin son geçerlilik tarihi 28 Ocak 2018. Poliçemi yenilemek için sigorta şirketlerinden teklifler alırken 1.510,00 TL lik teklifler gelmeye başlayınca doğal olarak bir şok geçirdim.
Bu artışın sebebini araştırınca da yukarıda bahsettiğim haberim olmadan açılan dosyadan kaynaklandığını öğrendim.
2016 da ilk poliçemi yapan sigorta şirketi ile irtibata geçerek  sehven açılan dosyayı zeyil düzeltme talebi ile kapattırdım.
2016 da 5.basamak olan tarifem otomatik olarak 2017 ye 6.basamak olarak ilerleyip, 2017 de açılan hasar dosyası nedeniylede 5.basamak olması gerekirken şu anda 3. basamağa düşerek havuz sistemine dahil olmuşum.
2017 yılında (hali hazırda geçerli) yapılmış olan poliçem için ilgili sigorta şirketi tarafından REFERANS DÜZELTME İADE ZEYİLİ yapılması gerekiyor. Ancak tramerin bu düzeltme talebini red ettiği bilgisini paylaştılar.
Çok açık bir şekilde sigorta şirketi tarafından yanlış açılmış olan bir dosya nedeniyle çok fahiş bir bedele sigortamı yaptırmak zorunda bırakılıyorum.
Bu hukuksuzluğun önlenmesi için evvela nereye müracaat etmeliğim.
Tüketici hakem heyetimi?
Tüketici Mahkemesimi?
Sulh veya asliye hukuk mahkemesimi?
Yardımlarınızı rica ediyorum.

Site Haritası 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33