Konu Başlığını Giriniz

Başlatan WatchAndLearn, 31 Mayıs 2019, 15:34:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Değerli  arkadaşlar, öncelikle Avukatlık  kanunun 2 ve 34.maddeleri gerereğince,  Avukatın yanlış  yönlendirme,yanlış işlem yaptırmaya sebebiyet  vermeye hak  ve  hukukunun olmadığı,aksı  taktirde belirtilen maddelere aykırı  davranması  mesleği  ile bağdaşmadığı gibi, disiplin soruşturmasına  da  maruz  kalınabileceği,Çeşitli yargıtay kararında bu maddelere  aykırı  işlem yaptıran Avukatın işlemi yapan  memurla birlikte sorumlu  olduğu, örneğin Y.12.Hukuk Dairesi, 24/10/2016 tarih  ve 2016/7234 esas,2016/10359 sayılı  kararı  ile 16/12/2002 tarih  ve 2002/7003 esas, 2002/14156 sayılı  ve  benzer  kararları.) Yine  ilk yanlış  işlemi yapan sorumlu  olmakla birlikte, daha sonra bu  yanlış işlemi devam  ettirenin  de sorumluluğunun  olduğu,  ayrıca  iş bölümü  üzerine, İcra Müdür  yardımcıları tarafından  verilen kararlarla ve  verilen karar  doğrultusunda yapılan  işlemler  dışında  kalan (burdaki  denetim İcra  Hukuk Hakimliğine  ait  olup,şikayet  üzerine  ancak verilen  karara  ve  yapılan  işleme ancak İc.Hukuk  hakımliğince müdahale  edebileceği) diğer  tüm  işlemlerden  dolayı, denetim yetkisi  olan  İcra Müdürünün  da sorumlu  olduğu,  kusur  oranlarının açılan  rücu davası üzerine görevlendirilen  bilirkişilerce tespit  edilmekte  olduğu,   Rücu  davası açılmadan  önce Bakanlıkça İlgili  C.Başsavcılığından sorumluların  isimleri  istenmekte  olup, bildirilen isimlerle, tazminat  davasında  ihbar  edilen  sorumlu hakkında  dava  açılmakta  olduğu, maalesef Avukatlar  hakkında rücu davası  açılmadığı ve  Avukatların Bakanlıkça himaye edildiği, nasılsa  İİK.nun 5.maddesine  göre,İcra  dairesi  sorumlularının  çantada  keklik  olduğu,bunun  için Taraf vekillerini korumak yetinmeyip, yanlış  işlem yaptıran asıl alacaklı,borçlu  ve  diğer ilgilileri de rücu  davasında davalı  gösterilmeden  davaların  açıldığı, bunun  için Dernekçe bunun üzerinde  durulup, Bakanlıkça  detaylı  inceleme  yaptırması  sonucunda  ayrım yapmadan tüm sorumluların tespitle davaya dahil  ettirilmesini sağlanması için  gerekli  girişimlerde bulunulması,ben bu konuda Bakanlığı yazı yazdım, ne yazık ki  cevap  verme  lütfun de bile bulunmadan uygulamanın    aynen  devam edilmekte  olduğu, yaptığınız  iş  zor   ve  sorumluluk taşımakla  birlikte himaye  edeniniz de   olmadığı,  Kolaylıklar  diler, Allah  yar  ve  yardımcınız  olsun. şimdiden ramazan  bayramınızı  kutlarım, Emekli İcra  Müdürü