CEZAEVİ YAPI PULU HARCINDAN MUAF OLAN KURUM VE BANKALAR NELERDİR

Başlatan Mustafa03, 28 Ocak 2015, 09:16:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

M
Sayın müdürlerim ben Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Maliye Bakanlığının alacaklı olduğu dosyalarda cezaevi yapı pulu harcı almıyorum, kafama takıldı, acaba yanlışlık var mı, bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim

2011 Yılı Tavsiyelerinde şöyle bir bölüm vardı...

51-Maliye Hazinesinin Alacaklı Olduğu Takiplerde, Cezaevi Yapı Harcı Alınması Gerektiği

Maliye hazinesinin alacaklı olduğu takiplerle ilgili olarak .... esas sayılı dosyalarda ... TL'nın tahsilinden ... TL cezaevi yapı harcı alınmadığı görülmüş, ikmali sağlanmıştır.

MB. GGM'nin 28/11/1989 tarih 127252-8/70219 ve Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğünün 30/01/2006 tarih ve 120 nolu Genelgesi'nin 5. maddesinde açıklandığı üzere, 2548 sayılı Kanun'un 1. maddesi gereğince tahsili gereken cezaevi yapı harcı, Harçlar Kanunu'nun 1 ve 3 sayılı Tarifeleri kapsamında bulunmadığından ve anılan Yasa'da devlet alacaklarının bu yolla tahsilinden cezaevi yapı harcı alınmayacağına dair bir hüküm bulunmadığından, cezaevi yapı harcının Hazinenin alacaklı olduğu takip dosyalarından da alınması gerektiğinin hatırdan çıkarılmaması,

Aryıca 4603 Sayılı Kanun'un Geçici 4/2.Maddesi de aşağıdaki şekildedir.

Yeniden yapılandırma süreci içinde, bankalarca kredi alacaklarının tahsili amacıyla açılmış veya açılacak dava veya takipler sonuçlandırılıncaya kadar 492 sayılı Harçlar Kanununun 2 nci, 23 üncü, 29 uncu maddeleri ve 2548 sayılı Ceza Evleriyle Mahkeme Binaları İnşası Karşılığı Olarak Alınacak Harçlar ve Mahkumlara Ödettirilecek Yiyecek Bedelleri Hakkında Kanunun 1 inci maddesi hükümleri uygulanmayacağı gibi her türlü ihtiyati tedbir ve ihtiyati haciz taleplerinde teminat şartı aranmaz. Ayrıca bankaların mahkeme ilamını alması ve tebliğe çıkartması işlemlerinde karşı tarafa yükletilmiş olan harcın ödenmiş olması şartı da aranmaz.

Hükmü mevcut, bu nedenle Ziraat ve Halk Bankasına yapılan ödemelerde Cezaevi Yapı Harcı alınmaması ancak Maliye Hazinesinin alacaklı olduğu dosyalarda yapılan ödemelerde ise Cezaevi Yapı Harcının alınması gerekmektedir.
Hepsihukuk: Mobil Hesapmatik: Profesyonel hesaplamalar ve içtihat programı

İcra HesapMax: Masaüstü Bilgisayarlar için Hesap Programı

muaflık ziraat, halkbankası, bunlar süreli tabi ki birde tarim kredi kooperatifleri muaf,

tarım kredinin cezaevi harçından muaf olmadığına karar verdim. gröş değiştirdim ;)