Satış memurluğu dosyasında Ziraat bankasının masraf kesmesi

Başlatan Yener, 30 Eylül 2017, 10:44:45

« önceki - sonraki »
Y
Merhaba arkadaşlar. Küçük bi adliyedeyim.Yeni atandım.Icra müdür yardımcısıyim.Satis memurluğu dosyalarına da bakıyorum.Vakifbank yok ilçede.Vakifbank ta zaten böyle keyfi uygulama da olmaz zaten. Mecburen Ziraat bankası ile çalışılmakta.Bankanin/personelin keyfi uygulamaları var. Bazen hesap ışletim ücreti kesiyor bazen kesmiyor. Havale eft ücreti de dahil. Yani bunu bi de resmî işlem olan satış memurluğu dosyaları işlemlerinde yapıyor. Bu eyleminden dolayı şuan kasa 83 tl açık verdi. Bu keyfi uygulamalari  yapamayacaklarına ilişkin elinde karar/bilgi/belge/sözleşme vs.. olan varsa Allah aşkına paylaşsın.Ona göre işlem yapacağım.Bilgisi olan lütfen paylaşsin çok önemli benim için iyi hafta sonları.

M
Kamu bankaları, kamu dairelerinin yaptığı herhangi bir işlemden masraf adı altında para kesemez. banka müdürünüz ile görüşün, düzeltsinler. bunun için karara gerek yoktur.
Zira Satış memurlukları İcra İflas Kanunu hükümlerine göre işlem yapmaktadırlar. icra dairelerinin işlemlerinden ve Satış Memurluğu işlemlerinden masraf kesemezler. örneğin; satış sonrasında pay  cetveli düzenlediğinizde  hissedarlardan birine-birkaçına düşecek hisse bedeli banka masrafının altında kaldığından paraları paylaştırmış sayılmazsınız, hisse sahiplerine düşen bedeller onların adlarına açılacak hesaba, hesap bildirilirse bu hesaplara aktarılması gerekmektedir. Yine kamu düzeni ile ilgili olarak vesayet dosyalarına konu kısıtlıya kayıtlı taşınır, taşınmazların satışı Satış Memurluğu'Nca yapılır. bu işlem sırasında kısıtlının menfaatine olmayacak şekilde bankadan masraf kesilmesi kamu düzenine karşı bir davranıştır. sorumluluk doğurur.
banka yöneticileri bu durumun farkındalar. Diretiniz.