yediemin ücretinin tespiti

Başlatan bahattinaltay, 23 Mayıs 2023, 14:31:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

B
iyi günler yediemin otoparkı olarak faaliyet göstermekteyim, bugün başıma gelen bir konuyu paylaşmak ve cevap aramak için yazıyorum. 2016 yılında fiili haciz yapılarak otoparkıma gelen araç bugün araç sahibi tarafından borçları ödenerek çıkarılmak istendi, araç sahibi elinde icra dairesinin yediemin ücreti hesaplamasına ilişkin evrakla geldi evrakta 2016 yılındaki tutanaktaki muhammen bedel olan 30.000 tl (aracın bugünkü değeri minimum 250.000 tl) üzerinden hesaplama yapılmış olarak teslim almaya geldi, aracı vermek istemedim icra dairesi ve araç sahibiyle sorun yaşayınca mecburen aracı teslim ettim. icra dairesinin söylediği yediemin olarak muhammen bedelinin güncellenmesine etki edemediğim, ayrıca satışa çıkmadığı için aracın muhammen bedelinin güncellenmediği şeklinde oldu. sorularım şu şekilde 1. yapılan hesaplama doğrumu 2.icra kanuna göre 1 yılın sonunda haciz düşüyor ama hala nasıl icra dairesi benim alacağım hakkında hesaplama yapabiliyor 3. olarak aradaki ciddi tutar farkını tahsil edebilmem için nasıl bir yol izlemem lazım nereye itiraz edebilirim.

Aracın değerine göre değişmeyen günlük sabit yediemin ücreti dikkate alındığından kısa süreli muhafazalarda icra müdürlüğünün dediği gibi yediemin ücreti değişmez ancak uzun süreli muhafazalarda (sizinki öyle) yediemin ücreti üst limite ulaşır, üst limit hesabı açısından ise aracın değeri dikkate alınır. Ancak icra daireleri açıkça kanunda bu yönde bir düzenleme olmadığı için bu konuda insiyatif kullanma eğiliminde değildirler O yüzden icra işlemlerinde iyi olan bir avukat yardımı alarak icra hukuk mahkemesi nezdinde işleme karşı şikayet yoluna başvurmanız faydalı olabilir. Özellikle icra işlemlerinden anlayan avukat diyorum aksi halde sırf şikayet etmek için yapılan başvurunuz büyük bir ihtimalle reddedilir.
Hepsihukuk: Mobil Hesapmatik: Profesyonel hesaplamalar ve içtihat programı

İcra HesapMax: Masaüstü Bilgisayarlar için Hesap Programı

M
Bahattin Bey, 2016 yılındaki muhammen bedel üzerinden limit ücreti alacak şekilde hesaplama yapıldığını düşünüyorum. Eğer bu şekilde yapıldı ise İcra Md.Yrd. arkadaşımız bence hatalı işlem yapmış, muhammen bedeli tespit etme yetkisi olduğunu düşünüyorum, Özgür Bey'in ima ettiği gibi bu inisiyatifi kullanmamış kanımca. Ücretinizi ancak hukuk yoluyla alabilirsiniz. Saygılar.