Teminat İadesi Hakkında

Başlatan Hbeyaztas, 28 Haziran 2015, 17:01:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

H
Elimdeki bir satış dosyasında, Kıymet Takdiri yapıldı, satışa gidildi, satış yapıldı, taşınmazı alan şahsın teminatı hesaba yatırıldı, taşınması alan şahıs sonrasında yükümlülüğünü yerine getirmedi, yasal süre içerisinde taşınmaz bedelini yatırmadı, bu arada satış isteyende talepte bulunarak satıştan vazgeçtiğini beyan etti, ayrıca talep dilekçesinde satışa katılan şahsın yatırdığı teminatın iade edilmesinide talep etti, satış isteyenin talebi bir yana, satışa katılıp taşınmazı satın alan, teminatı dosyaya alınan şahsın taşınmaz bedelini süresinde yatırmaması nedeniyle alınan teminat iade edilirmi, edilirse ne şekilde, bir iki görüş aldım bana iade etme, dosyadan bir dahaki satış işlemlerinde masraf olarak kullanılır denildi ama bana mantıksız geldi, bu hususta bilgisi olanların lütfen yardımcı olmalarını bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Öncelikle şunu sorayım.

Alacaklı satıştan ne zaman vazgeçti ? İhaleyi alan kişinin 10 günlük parayı yatırma süresi zarfında mı yoksa sonrasında mı ayrıca sonrasında vazgeçti ise ihaleyi alan kişiden başka ihaleye katılarak İİK'nın 133.maddesine göre kendisine taşınmazı satın alması için teklif edilecek birisi varmıydı ?
Hepsihukuk: Mobil Hesapmatik: Profesyonel hesaplamalar ve içtihat programı

İcra HesapMax: Masaüstü Bilgisayarlar için Hesap Programı

http://tbbdergisi.barobirlik.org.tr/m2007-73-380

burada bir makale var.

bu konuda ortak bir düşünce yok diye biliyorum.

Satış işlemleri her halukarda alacaklının satış talebi üzerine başlayıp devam ettiği için İİK'nın 133.maddesi gereğince resen satış yapılacak halde iki ihale arasındaki farktan ihale bedelini ödemeyerek ihalenin feshine sebebiyet veren kişi sorumlu ise de (http://www.forumadalet.net/index.php?topic=1511.0).... Alacaklı satış talebinden vazgeçtiği için ortada geçerli bir satış talebinin varlığından da artık söz edilemeyeceği için ve resen satış işlemide alacaklının satış talebi üzerine başlayan işlemlerin devamı niteliğinde olduğundan artık vazgeçme nedeniyle bu satışında devam ettirilmesi mümkün olmadığından teminat iade edilebilir ve ileride yapılacak bir satışta ihalenin feshine sebebiyet veren kişi iki ihale arasındaki bedelden sorumlu tutulamaz diye düşünüyorum.

Alıntı yapılan: İsKoR - 28 Haziran 2015, 23:38:57
Öncelikle şunu sorayım.

Alacaklı satıştan ne zaman vazgeçti ? İhaleyi alan kişinin 10 günlük parayı yatırma süresi zarfında mı yoksa sonrasında mı ayrıca sonrasında vazgeçti ise ihaleyi alan kişiden başka ihaleye katılarak İİK'nın 133.maddesine göre kendisine taşınmazı satın alması için teklif edilecek birisi varmıydı ?

Alacaklı satış işlemi yapılıp, ihaleyi alan kişinin parayı yatırmama sonrasında vazgeçme talebinde bulundu. İhaleye bir kişi teklif verdi oda teminat yatırdıktan sonra taşınmazı bedelini yasl süre içerisinde yatırmadı. başka kişi olsa ikinci pey sürene tebliğ yapardım ama bir kişi katıldı, oda parayı yatırmadı, satış talep edende satıştan vazgeçti, teminat dosyada bekliyor sürekli faiz işliyor :) kfamda karışık durumda ortak bir karar yok,
Tüm Çiçekleri Yok Edebilirsiniz Bayım, Ancak Baharın Gelişini Engelleyemezsiniz.

Alıntı yapılan: İsKoR - 29 Haziran 2015, 00:35:43
Satış işlemleri her halukarda alacaklının satış talebi üzerine başlayıp devam ettiği için İİK'nın 133.maddesi gereğince resen satış yapılacak halde iki ihale arasındaki farktan ihale bedelini ödemeyerek ihalenin feshine sebebiyet veren kişi sorumlu ise de (http://www.forumadalet.net/index.php?topic=1511.0).... Alacaklı satış talebinden vazgeçtiği için ortada geçerli bir satış talebinin varlığından da artık söz edilemeyeceği için ve resen satış işlemide alacaklının satış talebi üzerine başlayan işlemlerin devamı niteliğinde olduğundan artık vazgeçme nedeniyle bu satışında devam ettirilmesi mümkün olmadığından teminat iade edilebilir ve ileride yapılacak bir satışta ihalenin feshine sebebiyet veren kişi iki ihale arasındaki bedelden sorumlu tutulamaz diye düşünüyorum.

Yukarıda dediğim gibi bence paylaştığım linkte yer alan Yargıtay kararınıda incelerseniz resen satış yapmayacaksanız teminat bedelini iade etmeniz gerekir

Alıntı yapılan: İsKoR - 29 Haziran 2015, 23:12:40
Alıntı yapılan: İsKoR - 29 Haziran 2015, 00:35:43

Yukarıda dediğim gibi bence paylaştığım linkte yer alan Yargıtay kararınıda incelerseniz resen satış yapmayacaksanız teminat bedelini iade etmeniz gerekir

Satış talep eden satıştan vazgeçme talebinde bulunmuş, resen satış yapamam, dosyada masraf için yeterli meblağ yok ki zaten satış düşmüş, sıkıntı teminatı ne yapacağım, benden önceki satış memurları iade etmemiş, bende ne yapacağım bilmiyorum, bir yerden görüş sorsam mı acaba diye düşünüyorum.
Tüm Çiçekleri Yok Edebilirsiniz Bayım, Ancak Baharın Gelişini Engelleyemezsiniz.

hiç başıma gelmedi ama madem 1 kişi katılmış ortada kesinleşen bir satış işlemi yok. o yüzden alacaklının satıştan vazgeçme hakkı bulunduğu için resen satışa gitmem. 133 e göre 2 ihale bedeli arasındaki farktan sorumluluk da doğmayacağı için teminatın iadesinde sıkıntı yok bence. burada şu aşamada zarara uğrayan kimse de yok.

dikkatimi çeken bir husus var. yukarıda masraf için yeterli meblağ yok demişsiniz. ancak satış masrafları yatırılan o teminattan karşılanır. satıştan vazgeçmiş olmasaydı bu teminat ile satışın resen hazırlanması gerekiyordu.

Alıntı yapılan: rambetiko - 30 Haziran 2015, 01:28:16
hiç başıma gelmedi ama madem 1 kişi katılmış ortada kesinleşen bir satış işlemi yok. o yüzden alacaklının satıştan vazgeçme hakkı bulunduğu için resen satışa gitmem. 133 e göre 2 ihale bedeli arasındaki farktan sorumluluk da doğmayacağı için teminatın iadesinde sıkıntı yok bence. burada şu aşamada zarara uğrayan kimse de yok.

dikkatimi çeken bir husus var. yukarıda masraf için yeterli meblağ yok demişsiniz. ancak satış masrafları yatırılan o teminattan karşılanır. satıştan vazgeçmiş olmasaydı bu teminat ile satışın resen hazırlanması gerekiyordu.
Ortaklığın giderilmesi davası sonucu satış memurluğuna gelen dosyadan bahsediyorum. Zaten satış isteyen satış masraflarını yatırıp satışa gidildi, taşınmaz satıldı, satış sırasında ihaleye katılan şahıs teminatı verdi, yolladık bankaya yatırdık, dosya eski bir dosya, resen satış yapamıyorum söylediğiniz gibi, satıştan vazgeçilmiş, zaten bende öncekilerde bu teminatı ikinci bir satış talebi olursa kullanmak için tutuyorlar sanırsam.  birde ortaklığın giderilmesinde anlaşamayan hissedarların satış talepleri oluyor, sonrasında bakıyorlar taşınmazları hiç paraya gidecek vazgeçiyorlar. İcra satışları ile Ortaklığın giderilmesi satışları arasında usul açısından biraz farklılıklar var. bütün satışlar İcra İflas Kanununa göre yürüsede uygulamada afarklılıklar var.

Alıntı yapılan: Sosyologia - 30 Haziran 2015, 09:53:42
Alıntı yapılan: rambetiko - 30 Haziran 2015, 01:28:16

Ortaklığın giderilmesi davası sonucu satış memurluğuna gelen dosyadan bahsediyorum. Zaten satış isteyen satış masraflarını yatırıp satışa gidildi, taşınmaz satıldı, satış sırasında ihaleye katılan şahıs teminatı verdi, yolladık bankaya yatırdık, dosya eski bir dosya, resen satış yapamıyorum söylediğiniz gibi, satıştan vazgeçilmiş, zaten bende öncekilerde bu teminatı ikinci bir satış talebi olursa kullanmak için tutuyorlar sanırsam.  birde ortaklığın giderilmesinde anlaşamayan hissedarların satış talepleri oluyor, sonrasında bakıyorlar taşınmazları hiç paraya gidecek vazgeçiyorlar. İcra satışları ile Ortaklığın giderilmesi satışları arasında usul açısından biraz farklılıklar var. bütün satışlar İcra İflas Kanununa göre yürüsede uygulamada afarklılıklar var.

Satış memurluğunda tarafların isteği ile değil mahkemenin görevlendirmesi ile satış işlemleri yapılmakta olup, ilgili sadece gerekli masrafları yatırmaktadır. Bu sebeple satışın düşürülmesi ya mahkeme tarafından istenirse yapılabilir ya da diğer hissedarlarda ortaklığın giderilmesi davasına katılarak ortaklağın giderilmesini talep etmiş olabileceklerinden, bütün hissedarların satıştan vazgeçmesi durumunda herhangi bir mağduriyet oluşmayacağından dolayı daha uygundur.