varlık yönetim şirketi satış talebi olması durumu 3. kişinin kdv muafiyeti var m

Başlatan ERDOĞAN, 08 Mayıs 2015, 11:24:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

E
varlık yönetim şirketlerinin alacaklı olduğu dosyalarda 3. kişilerin KDV muafiyetleri 5 yıl ile sınırlı mı kuruluş yılından .bu 5 yıl sadece harçlar yönünden mi geçerli olacak. satış ilanında kdv muaf mı diyeceğiz (  türkeset varlık yönetim. )

E

Harçlar ile KDV birbirinden farklıdır. 5 yıllık süre dolsa bile kanun değişikliği olmadığı sürece KDV muafiyeti devam eder.

T.C.
YARGITAY
12. Hukuk Dairesi

ESAS NO   : 2010/12722
KARAR NO: 2010/25516   

Yukarıda tarih ve numarası yazılı mahkeme kararının müddeti içinde temyizen tetkiki alıcı vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü :

09.04.2003 tarih ve 4842 Sayılı Kanunun 23. Maddesi ile 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 17. maddesinin "Diğer İstisnalar" başlıklı 4 numaralı fıkrasına eklenen L bendi; "30/01/2002 tarihli ve 4743 sayılı Kanun hükümlerine göre kurulan varlık yönetim şirketlerinin, bankalar, özel finans kurumları ve diğer mali kurumlardan devraldığı alacakların tahsili amacıyla bu alacakların teminatını oluşturan mal ve hakların (müzayede mahallinde satışı dahil) teslimi ile aynı Kanuna göre finansal yeniden yapılandırma çerçeve anlaşmaları hükümleri kapsamında yeniden yapılandırılan borçların ödenmemesi nedeniyle bu borçların teminatını oluşturan mal ve hakların (müzayede mahallinde satışı dahil) teslimi,"  işlemlerinin KDV'den istisna olduğu düzenlemesini içermektedir. Maddede ihale alıcısına yönelik bir ayrım yapılmadığına göre, ihale konusu taşınmazın alacaklı varlık yönetim şirketi ya da 3.kişi tarafından alınmasının bir önemi yoktur. Bu durumda, varlık yönetim şirketlerinin bankalardan devraldıkları alacakların tahsili amacıyla bu alacakların teminatını oluşturan mal ve hakların müzayede yolu ile satışı işleminde satışa iştirak edecek 3.şahısların söz konusu mal ve hizmetleri satın alması işleminin KDV den istisna olduğunun kabulü gerekir. Öte yandan "mal" tabiri geniş içerikli bir ifade olup, taşınır ve taşınmaz malları kapsamına alır.
O halde mahkemece, şikayetin kabulü yerine yazılı gerekçe ile reddi isabetsizdir.

SONUÇ  : Alıcı vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile mahkeme kararının yukarıda yazılı nedenlerle İİK 366 ve HUMK'nun 428. maddeleri uyarınca (BOZULMASINA), 02/11/2010 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Hepsihukuk: Mobil Hesapmatik: Profesyonel hesaplamalar ve içtihat programı

İcra HesapMax: Masaüstü Bilgisayarlar için Hesap Programı