Bölge Adliye Mahkemeleri Kararları ? TİCARİ NİTELİKTE ALIM SATIM, İCRA TAKİBİNE İTİRAZIN İPTALİ

Başlatan İçtihat, 17 Aralık 2019, 23:20:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bölge Adliye Mahkemeleri Kararları ? TİCARİ NİTELİKTE ALIM SATIM, İCRA TAKİBİNE İTİRAZIN İPTALİ

T.C.
İSTANBUL
BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİ
35. HUKUK DAİRESİ
TÜRK MİLLETİ ADINA
GEREKÇELİ KARAR
GÖREVLİ DAİREYE GÖNDERME
DOSYA NO: 2018/3547
KARAR NO: 2019/149
İNCELENEN KARARIN
MAHKEMESİ: İSTANBUL 3. ASLİYE TİCARET MAHKEMESİ
TARİHİ: 25/04/2018
NUMARASI: 2014/727 Esas, 2018/443 Karar
DAVANIN KONUSU: Ticari Nitelikte Alım Satım Sözleşmesinden Kaynaklanan Alacağın Tahsili İçin Başlatılan İcra Takibine İtirazın İptali
İSTİNAF TARİHİ: 05/12/2018
KARAR TARİHİ: 22/01/2019

Dairemizde bulunan istinaf başvurusunun yapılan açık incelemesi sonunda,

GEREĞİ GÖRÜŞÜLDÜ DÜŞÜNÜLDÜ;

İstinaf isteminde usul işlemleri tamam olduğundan, ilk derece mahkemesinin dosyasındaki bütün belgeler ve dosya hakkındaki dairemiz üyesince düzenlenen rapor incelendi, istinaf başvurusunun ön incelemesinde dosyada dairemizce karar verilmesi için eksiklik bulunmadığı anlaşıldı.

Davacı şirket: Davalı şirketle arasında 2010 yılında başlayan ticari ilişkiden dolayı 124.029,38 TL bakiye alacaklarının bulunduğunu, alacaklarını talep etmelerine rağmen davalı şirketin ödeme yapmadığını, alacaklarının tahsili için başlattıkları icra takibine itiraz edildiğini, itirazın haksız olduğunu iddia ederek itirazın iptaline ve % 40'tan aşağı olmamak üzere icra inkar tazminatına karar verilmesini istemiştir.

Mahkeme: Davanın kısmen kabulüne karar vermiştir.

İstinaf sebepleri: Davacı, davanın tamamen kabulü gerektiğini, bilirkişi incelemelerinin iddialarını doğruladığını, davanın kısmen reddine karar verilmesinin yanlış olduğunu savunarak kararın kaldırılmasını istemiştir.

GEREKÇE:
Yasal dayanak: Türkiye Cumhuriyeti Anayasası 142. maddesi,
Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun 1,2,4,352. maddeleri,
5235 sayılı kanunun 35/1 maddesi,
Hakimler ve Savcılar Kurulu iş bölümü kararı,

Yargılama konusu davada: Davacı şirket, davalı şirketle arasında 2010 yılında başlayan ticari ilişkiden dolayı 124.029,38 TL bakiye alacaklarının bulunduğunu, alacaklarını talep etmelerine rağmen davalı şirketin ödeme yapmadığını, alacaklarının tahsili için başlattıkları icra takibine itiraz edildiğini, itirazın haksız olduğunu iddia ederek itirazın iptaline ve % 40'tan aşağı olmamak üzere icra inkar tazminatına karar verilmesini istemiştir.

Dava ticaret şirketleri arasında ticari işletmeyi ilgilendiren cari hesap alacağından kaynaklanan mutlak ticari davadır.
Dava konusu alacağın kaynağı kira sözleşmesi değildir. Taraflar arasında uzun süreli ticari alım satım ilişkisi ve birden çok edim ve hizmeti içeren ilişki vardır.

Dava dosyası içinde taraflar arasında benzer mahiyetteki Gebze 2. Asliye Hukuk Mahkemesinin Ticaret Mahkemesi sıfatıyla vermiş olduğu kararın Yargıtay 6. Hukuk Dairesi tarafından incelendiği, aralarındaki ilişkinin ticari ilişki olarak vasıflandırılmasına yönelik karar onaylanmıştır.

Kararı veren Ticaret Mahkemesinin vasıflandırması davanın ticari işletmeyi ilgilendiren ticari dava olduğudur.
İstinafa konu dosyanın UYAP üzerinden gönderildiği 31/12/2018 tarihi itibariyle istinaf başvurusuna konu ilk derece mahkeme kararını inceleme görevinin dairemiz görevine giren işlerden sayılmadığı, görevli dairenin İstanbul BAM "12-13-14" Hukuk Daireleri olduğu, "Türk Ticaret Kanununda yer alan ticari işletmeyle ilgili her türlü davalar sonucu verilen hüküm ve kararlar" şeklinde sayılan işlerden olduğundan bu daireler tarafından bakılması gerektiğinden HMK. 352. maddesine göre ilk derece mahkemesi dosyasının görevli daireye gönderilmesi kanaatine varılmıştır.

H Ü K Ü M :Yukarıda açıklanan nedenlerle,
İlk derece mahkemesi kararını inceleme görevi İstanbul BAM "12-13-14" Hukuk Dairelerine ait olduğundan dosyanın istinaf incelemesi için Uyap seçimi gereği görevli İstanbul BAM " 14." Hukuk Dairesine GÖNDERİLMESİNE,
Dosya üzerinde, tarafların ve vekillerinin yokluğunda oy birliği ile karar verildi. 22/01/2019

İstatistikler: Gönderilme zamanı gönderen teoman ? 04 Şub 2019 17:45

Source: Bölge Adliye Mahkemeleri Kararları ? TİCARİ NİTELİKTE ALIM SATIM, İCRA TAKİBİNE İTİRAZIN İPTALİ