Satışı yapılan taşınmazın tescili alınmazsa

Başlatan WatchAndLearn, 04 Mart 2019, 10:52:40

« önceki - sonraki »
değerli Meslektaşlarım bir hususta görüşünüzü almak istiyorum. Talimat dosyamızdan satış yaptık. İhale alıcısı taşınmazı ihalede satın aldı. Daha sonra KDV ve damga vergisini yatırdı bende 1/2 Tapu harcını ayırarak ben parayı esas icra dairesine gönderdim. Ancak ihale alıcısı şimdi  tescili almaya gelmiyor. Telefonla aradım geleceğini söylüyor ancak gelmiyor. Ne yapmalıyım. İhaleyi düşürebiliyormuyum?

A
tapuya tescil için yaz müdürüm, tapu durumu bilsinki sonra sıkıntı olmasın, şahısta ne zaman isterse o zaman alsın

M
müdür bey ;

haciz &mal&satış ekranında satış sonrası yazıları kısmında " tapuya yeni alıcının bildirilmesi" şeklinde bir şablon var. o yazıda " .. taşınmaz .. kişiye ihale edilmiş olup tapu sicil tüzüğü .. maddesi gereği bildirilmiştir. ihalenin kesinleşmesini müteakip tescil hususu ayrıca bildirilecektir." şeklindedir. Bu şablonu kullanarak yeni alıcının bilgilerini yazıp KEP üzerinden bildirirsiniz. Kesinleşme kısmını silip " kesinleşmiş olup müracaat edildiğinde tescli için ayrıca yazılacaktır." dersiniz.   Tapu muhtemelen bu yazı üzerine geçici tescil şerhi verip beklemeye koyulacaktır. Bildirim yükümlülüğünüzü yerine getirdikten sonra artık sizlik bir durum olmaz .  Tescil hususunda ise ilgilinin müracaatı beklenir.

kolay gelsin...

Alıntı yapılan: mellow48 - 07 Mart 2019, 18:29:57
müdür bey ;

haciz &mal&satış ekranında satış sonrası yazıları kısmında " tapuya yeni alıcının bildirilmesi" şeklinde bir şablon var. o yazıda " .. taşınmaz .. kişiye ihale edilmiş olup tapu sicil tüzüğü .. maddesi gereği bildirilmiştir. ihalenin kesinleşmesini müteakip tescil hususu ayrıca bildirilecektir." şeklindedir. Bu şablonu kullanarak yeni alıcının bilgilerini yazıp KEP üzerinden bildirirsiniz. Kesinleşme kısmını silip " kesinleşmiş olup müracaat edildiğinde tescli için ayrıca yazılacaktır." dersiniz.   Tapu muhtemelen bu yazı üzerine geçici tescil şerhi verip beklemeye koyulacaktır. Bildirim yükümlülüğünüzü yerine getirdikten sonra artık sizlik bir durum olmaz .  Tescil hususunda ise ilgilinin müracaatı beklenir.

kolay gelsin...
çok teşekkür ederim.