Tapu Sorgulatması Yapılamaması

Başlatan inbred, 13 Haziran 2019, 14:24:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

I
Merhaba,

Geçen sene babamı kaybettim. Dedem, babaannem ve dolaylı olarak da babamdan bana kalması gereken mallarla ilgili dava açılması gerekmişti. Amcalarımdan birinin, diğer kardeşlere karşı, hazırlık yaptığı bir dava vardı ve ben de ona dahil olmuştum. Miras kalması gereken mallar bana uzak bir ilde olduğu için o zaman böylesi daha uygun olmuştur. Ayrıca dedemin ve babaannemin aktif va pasif tapu kayıtlarını tapu dairesinde, kontrol amaçlı olarak açtığımız davadan bağımsız sorgulatmak istediğimde tapu dairesi sorun yaratmıştı. Elimde veraset ilamları olmasına rağmen göstermemişti

Bu arada dahil olduğum dava sürecinde edinilen bazı tapu kayıtları var ve sanırım bunlar mahkeme kanalıyla istenmeyip avukat ve amcam tarafından, yine açılan dava referans gösterilerek tapu dairesinden araştırılmış. Açıkcası tapu dairesine ve amcama çok güvenemiyorum.

Sormak istediğim soru: Devam eden muris muvazası davasından bağımsız olarak, ancak onu etkilemeyecek şekilde, elimde mirasçı olduğumu kanıtlayan belgelerle ayrı bir tapu sorgulaması yapma imkanım var mı? Sanırım belli olanaklarla Ankara' dan bile sorgulama yapılabiliyor.

Teşekkürler...