TEBLİGAT SORUNSALI

Başlatan AB102780, 10 Şubat 2016, 12:54:09

« önceki - sonraki »
A
Arkadaşlar,  bildiğiniz üzere tebligat çok önemli bir husus. Yargıtay'ın kararlarına baktığınızda  tebligatların neredeyse %90'ı usulsüz sayılmış. Vay efendim muhatap tevziat saatinden sonra dönecekmiymiş, geçici mi gitmiş, paralel evrendemiymiş, tuvalete mi gitmiş,  babasının/eşinin aynı konutta oturup oturmadığı mazbataya yazılmamış, çok muhtarem muhatabın çarşıya gittiği hususunun kimden öğrenldiği mazbataya yazılmamış, muhatabın/borçlunun tebligat yapılan ablası reşit miymiş, ehilmiymiş/delimiymiş..... Daha daha neler neler.  Adam karşı komşusunu tanımıyor yahu. Borçlunun nereye gittiğini, cehenemme mi gittiğini, geçici mi gittiğini nereden bilecek (Birçoğu böyle maalesef) Hele hele komşu zabıta, muhtar vs, araştırılsın diyor, Komşu komşuyu tanımıyor, muhtar yönetici kapıcı, zabıta nereden tanıyacak. Ne bilecek. Tüm bunları uygulamaya kalktığınızda emin olup BİZZAT dışında bir tane usulüne uygun tebligat bulamazsınız (bir kaç istisna çıkabilir), Satış günü veriyoruz, postacı saçma sapan tebligat yapılıyor. Postaneye yazı yazıyoruz, diyoruz Kanunun yönetmeliğin şu maddesine göre şöyle yapın, bu maddesine göre böyle yapın, Yargıtay şöyle diyor, böyle tebligatı usulsüz sayıyor, bu hususlara da dikkat edin tebliğ mazbatasına ayrıntılı yazın vs. vs diye iki sayfa tebligat kanunu yönetmeliğinden bahsediyoruz yazıyoruz, ancak kim takıyor ki.  Gene  kahrolası MATBU kaşeleri basıp, oradaki boşlukları bile doldurmaya TENEZZÜL etmeyip gönderiyorlar. Veya özellikle vurguladığın hususları mazbataya yazmamışlar. Memleketteki postacılar 64 MADDELİK kanunu 80 maddelik TK'nin yönetmeliğini uygulamaktan ÇOK aciz( istisnaları çok az maalesef). Satışı düşürsen masrafını geçtim alacaklı vekili lam cim ediyor. Yok şikayet ederim, bilmem ne ederim. Düşüremezsin, tebligatı sen inceleyemezsin (bu söze itibar etmeyin işlerine gelmediklerinden bunu söylüyorlar, ihalenin feshi davası açmak istediklerinde de en başta tebligatları inceliyorlar çok sayın vekiller) Bu şekilde satış yapsan adam 5 yıl sonra gelip ihalenin feshi davası açsa ihale iptal. Taşınmaz satılmış, bir de bakmışsın rücüü davası açmış.... Postacıya gayri resmi tebligata not iliştiriyoruz. ardeşim satış ilanı var, MÜMKÜNSE bizzat yap, değilse kanunu yönetmeliği düzğünce uygula, en azından sadece borçlu için,Allah rızası için... diğer haciz alacaklılaranı geçtim, Ancak kime diyorsunuz ki.
Ne yapacağız bu tebligatları?  Şöyle gelen dosyalara bakıyorum. Meslektaşlarımız (bende dahil) çok büyük risk alıyorlar. Tebligatlar hep usulsüz, takipler kesinleştirilmiş. Satışlar yapılmış, Şikayet olsa hepsi sıkıntı. (bende bir iki defa yeniden gönderiyorum, yazı yazıyorum, baktım yine usulsüz Allah belanı versin POSTACI deyip takibi kesinleştiriyorum) Ya Yargıtay'ın tebligatla ilgili ülke şartlarına uymayan, bazen yönetmelikte bile geçmeyen ıvır vızır sebeplerle tebligatı usulsüz saymasının önüne geçilmeli, Veya tebligat kanunu Yargıtay'ın yorum yapmasına engel olacak şekilde ayrıntılı kesin olmalı.  Sorumluluk bizden alınmalı, biz mi yapıyoruz tebligatı. Elin postacısı saçma sapan tebligat yapıyor, sorumlusu niye biz oluyoruz yahu. Bu ne biçim bir iş, ne biçim bir anlayış.

Bir insanı yaşarken öldürmek mi istiyorsunuz, icra müdürü yapın.  Herkese saygılar, sevgiler, kazasız belasız çalışmalar. 
Yemek geldi,  herkese afiyet olsun.

V
Çok haklısın müdürüm Yargıtay 12.HD de icra müdürlüğü usulsüz tebligatı resen gözetemez diyor 4.hd ise usulsüz tebligattan tazminatlara hükmedebiliyor yeri geldiği zaman usulsüz tebligattan talebi red etmekte skıntı zira mal kaçsa 12.HD sen gözetemeessin resen diyor usulsüz tebligata o da ayrı tazminat konusu bu tebligat konusu çok ciddi anlamda açıklığa kavuşturulması lazım bu işin önüne geçilmesi lazım arada biz kalıyoruz ve kötü niyetli borçlulara bir sürü açık kapı bırakıyor maalesefte postacılar bu işi yeterince ciddiye almıyor