Yediemin oldum diye, asıl borçlu yaptılar beni :(

Başlatan adalet84, 18 Ocak 2021, 04:53:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

A
Merhaba;

Özel sektör de faaliyet gösteren bir üretim alanındaki fabrikada sigortalı olarak çalışmaktaydım. İşverenin borcu nedeniyle iş yerine icra memuru ve alacaklı avukatı geldi. İşveren yoktu kendisiyle iletişim kuramadılar ve iş yerini gezdiler üretimden çıkan bir takım palet üzerinde bulunan malları haczedeceklerini söylediler bende o malların birazdan sevk edileceğini sürekli bir üretim sevkiyat döngüsü olduğunu söyledim ama yine de işlem yaptılar sonrasında bana gelerek imza atmamı söylediler ben kendilerine; benim imza yetkim olmadığını sıradan bir çalışan olduğumu söyledim, bana senlik bir durum yok zaten  borçla bir alakan yok buraya gelip bu haciz işlemini yaptığımıza dair imza ataman gerekiyor dediler. hatta borçlu yazıyordu aşağı tarafta üstünü çizip çalışan yazdılar bende öyle olunca ikna olup imza attım. Bana evrağın bir nüshasını bıraktılar ama açıp okumadım o an.  Şirket iflas eşiğinde olduğu için maaşlar ödenmiyor yetkili artık gelmiyordu. Bende alacaklıların iş yerini aramalarından gelmelerinden rahatsız olduğum için ve maaşımı da alamadığım için işi bıraktım.

sonra hiç gitmedim zaten. iş veren de kapanış yapıp herkesin işten çıkışını vermiş. Ben o imzaladığım kağıdı unuttum tabi :( bir kaç ay sonra ev adresime bir tebligat geldi.O imza attığım yedieminlik için malın yerinde bulunmadığını bedelinin 7 gün içinde ödenmesini diye.. bende  aynen durumu anlattığım bir dilekçe yazarak itiraz ettim. Savcılıkdan da bir tebliğ geldi yediemin görevini suistimal diye 90 tl gibi bir ceza harç yazıyordu ödedim. Kavuşturmaya yer olmadığına dair savcılıktan yazı çıktı. Sonra ben artık borca itiraz dilekçesi verdim ya, e ceza harcını da ödedim savcılıktan karar da çıktı diye rahattım. Aradan 1 sene geçmeye yakın yeni başladığım iş yerime alacaklı şirket o yediemin olduğum mal bedeli kadar beni borçlu yapmış ve maaş haczi yazısı göndermiş.

BEN bilmeyerek yedieminin ne olduğundan bile bi haber imza attım diye borçlu oldum. Şİmdi dosya sorgulamada adım borçlu yazıyor. henüz maaşımdan bir kesinti yok çünkü kendi şahsi borcum nedeniyle zaten devam eden bir kesintim olduğu için o dosya sıraya girmiş durumda.

Beni sırf yediemin olarak imza attım diye o malların bedeli karşılığı(150 bin tl) beni borçlu yapabilir mi kanun buna izin veriyor mu? siz değerli adalet büyüklerimden rica ediyorum ne gibi bir yol izlemeliyim. Bu borçtan kurtuluşum olur mu? yediemin olarak karşılığında ne bir para ne de bir yer gösterildi bana önemi bile anlatılmadı. Anlatılsa asla imza atmazdım üç kuruşa çalışan insanım neden kendimi tehlikeye atayım ::::::::::( E Devletten bakıyorum o dosya için çalışmış olduğum şirket çekin ilk sahibi ve ben borçlu görünüyorum.

Lütfen bana yardımcı olun, şimdiden teşekkürler..

Bu konuda bir avukat yardımı almanız gerekir.
Hepsihukuk: Mobil Hesapmatik: Profesyonel hesaplamalar ve içtihat programı

İcra HesapMax: Masaüstü Bilgisayarlar için Hesap Programı

İİK. 358. maddeye buraya yazıyorum. buradan bir pay biçersiniz kendinize.

Üçüncü şahsa bırakılan mallar:
Madde 358 – Üçüncü şahıs icraca haczolunup kendisine bırakılan malları icra dairesinden istendiği anda evvelki vaziyetinde iade ile mükelleftir. Bu suretle eline bırakılan malların kendisine atfolunamıyacak bir sebepten dolayı telef veya ziyaını ispat edemiyen üçüncü şahıs hakkında ceza takibinden başka evvelce tesbit edilmiş olan kıymetler, hükme hacet kalmaksızın icra dairesince re'sen tazmin ettirilir. Bu kıymetleri tazmin ile mükellef olanlar, icra dairesinin bu baptaki talep ve kararına karşı icra mahkemesine, 16 ncı maddede tayin edilen müddet içinde şikayette bulunabilirler.