AŞK-I DERUN-PARGALI

Başlatan By-leyl-i Lal, 10 Temmuz 2014, 11:41:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mümkün mü bu yolda maksuda ermek?
Mümkün mü sılada dost yüzü görmek?
Âşıka ar gelir geriye dönmek;
Zaman kısa ben yorgunum yol uzun...

Abdurrahim Karakoc.
Gülüşlerim yüregimin sessiz cıglıklarının imzasıdır..Elinde ne varsa hayata dair,ötesi hiçbir şey ya da vesair...Hani demiş ya şair: Mutluluğu sende bulan senindir; ötesi misafir...
BY-KA-DE-ME

Feda edemediği, vaz geçemediği tek duygu, kala kala kendisine saf güzellik duygusu kalmıştır. Lâkin ağırdır güzelliğin "bi başına" taşınması, bu sandal batacaksa güzellikle, güzellikten batacaktır. Şimdengerü ona da razıdır.

Belki de güzellik, çirkinlikten şikâyeti, o feryâdı kesme hâlidir "Kahrın da hoş lütfun da hoş" algısı, masum bir cehaletin işareti değilse böyle bir ıztırabın görkemli neticesidir. Ve orada artık aşk da sadece bir hikâyedir.

Nazan Bekiroğlu
Gülüşlerim yüregimin sessiz cıglıklarının imzasıdır..Elinde ne varsa hayata dair,ötesi hiçbir şey ya da vesair...Hani demiş ya şair: Mutluluğu sende bulan senindir; ötesi misafir...
BY-KA-DE-ME

"Önümden gitme, seni takip edemeyebilirim.
Arkamdan gelme, sana yol gösteremeyebilirim.
Yanımda yürü,
Ve yalnızca
Dostum kal.."

Albert Camus
BY-KA-DE-ME

Ey içimdeki çocuk!

Ey aynamın ardındaki resim, resmin önündeki siluet! Ey sen, ey ben, ey benden de ben olan! Zindandayım şimdi... Sen içimin sokaklarında özgür dolaşırken, ben dünyanın sokaklarında zindandayım... Gel kurtar beni, içimdeki şehirden çık, boğulduğum şehre gel!

Sin gibi keskin, nûn gibi suskun gel! Sin'e üstün ol, nûn'a cezm ol gel! Elif gibi yalnızım ben, he gibi ağlarım, mim gibi baş eğerim... Yeter ki gel sen! Çeyrek asrı devirdiğim gün, çeyrek asrın beni devirdiği gün olmasın yeter ki...

Biliyorum... Beni kurtaracak olan sensin... Çünkü sen biraz da bensin...

ukbe erkan
BY-KA-DE-ME

Göz kalbin elçisidir... Onun tarafından görevlendirilir. Güzel ve manzaralı bir şey bulmuşsa memnuniyet duyar. Fakat göz çoğu defa kalbin başını belaya sokar. Zira öyle güzelleri haber verir ki, ne hepsini elde etmeye , ne de ayrılıklarına tahammüle kalbin gücü yeter...
Bakışlarını Allah' ın izni haricinde salıverenlerin hasretleri devamlı olur. Çünkü bakmak sevgiyi doğurur ve kalp bir alakaya sahip olur. Sonra bu alaka kuvvetlenir; vurgunluk derecesine varır. Ve kalbi kaplar. Göz bakmaya devam ettikçe vurgunluk hali kalpten ayrılmayacak bir sevgi halini alır. Artık kalp köle olmuştur ve layık olmayana kulluk yapmaya başlar. Bütün bunlar bakmanın cinayetleridir...
Bir kral iken şimdi bir esirdir o...
Kalp düştüğü haller için, gözden dert yanar. Göz ise: "Ben senin memurundum. Bana görev veren sendin." der...
Bütün bunlar, Allah'ın sevgi ve bağlılığından boş kalan kalplerin belasıdır...
Kalp, Allah'ı sevmek için yaratılmıştır.
Bu yüzden, sevgilisi "O" değilse kulluğu başkasınadır...

İbn-i Cevzi
BY-KA-DE-ME

Siz hiç bir sarrafın bağırdığını duydunuz mu? Kıymetli malı olanlar bağırmaz. Domatesçi, biberci bağırır da kuyumcu bağırmaz. Eskici bağırır ama antikacı bağırmaz. İnsan bağırırken düşünemez. Düşünemeyenler ise hep kavga içindedir. Popçular, folkçular boğazlarını patlatana kadar bağırıp duruyor. Ama Dede Efendi'yi okuyanlar bağırmıyor...

Necip Fazıl Kısakürek
BY-KA-DE-ME

Hapşurduğunda Benimle Yaşa dedim,
ÖMRÜM oldu Elhamdülillah
BY-KA-DE-ME

Ölçülmemiş olan bir kumaş nasıl biçilemezse, ölçülüp tartılmayan bir söz de söylenemez. Doğru ve yanlışı düşünerek konuşanlar, hazırcevapcılardan daha iyidir. Söz insanın kişiliğinde bir olgunluk ölçüsüdür. Sözle kendini küçültme.
ALINTI
BY-KA-DE-ME

Leyla' ya sormuşlar: Senin mi aşkın daha büyük, yoksa Mecnun' un ki mi diye?

Benimki demiş. Nedenini sormuşlar: Mecnun'un aşkı meşhur oldu, benimki ise bende kaldı, demiş. Hani aşkını içinde saklayan, kimseye söylemeyen cennete gider derler. Benim cennetim sen değil miydin? Ya gözler... Gözler ruhun dışarıya açılan pencereleri, gözlerin yüreğime saplanan, her bakışta biraz daha derine inen bir hançer değil mi?
ALINTI
BY-KA-DE-ME

Allah için ateşe atılmak vardır Lakin ateşe atılmadan önce kendinde İbrahimlik olup olmadığını araştır
Çünkü ateş seni değil İbrahimleri tanır ve yakmaz (Mevlana)
BY-KA-DE-ME

Onun Güzelliğini Herkes Görüyorsa O Bence Az Güzeldir.
Herkes Biliyorsa O Bence Hiç Güzel Değildir.
Onun Güzelliğini Yalnız Ben Görüyorsam Bu Sevgidir.
Onun Güzelliğini Yalnız Ben Biliyorsam Bu Aşktır.
Hiç Kimse Bilmiyorsa Bu Yanlızlıktır.

Özdemir Asaf
BY-KA-DE-ME

Halife Leyla'ya dedi:

" O, sen misin?
Mecnun senden dolayı mı perişan oldu
ve kendini kaybetti? Sen diğer güzellerden üstün değilsin! "

Leyla dedi:

" Sus! Zira sen Mecnun değilsin "
ALINTI
BY-KA-DE-ME

Bir gün Mecnun hasta olup yatağa düşer. Tedavî için bir doktor çağırırlar. Doktor: "Damardan kan almak gerek'" diyerek Mecnun' un kolunu bağlar. Tam iğneyi batıracağı sırada Mecnun bağırır;
"-Ey doktor, bırak! Ücretini al ve git. Bu hastalıktan öleyim, zararı yok. Vazgeç kan almaktan"
Doktor Mecnun'a:
"-Sen çöllerde kükremiş arslanlardan korkmuyorsun da koluna bir iğne batmasından mı korkuyorsun?" diye sorar.
Mecnun'un cevabı şu olur;
"-Ben neşterden korkmuyorum. Benim vücudum, varlığım Leyla ile doludur. Korkarım ki benim kolumu yararken Leyla'yı incitirsin, işte ben bundan korkuyorum."
ALINTI
BY-KA-DE-ME

Kalp büyük bir mağara,sevmek de büyü bir imtihandır sana...

Yıllara ,kasırgalara,yaşlılıklara inat,kökleri sağlam çınarlar gibi devrilmeyenlere selamlar olsun ve selam güzele olsun cünkü;
"Güzele iltifat etmek güneşe mum tutmaya benzer .Mum nasıl sönük kalırsa güneşin karşısında iltifatlarımda sönük kalır güzelliğinin yanında..."
ALINTI
BY-KA-DE-ME

Yarası ağır Dilimin
Kapatacak Bant
BULAMIYORUM!

Alıntı
BY-KA-DE-ME

Usandım boş yere hep gitmelerden, gelmelerden;
Bırakın uyuyayım,
Yandım kelimelerden

N.F.Kısakürek
BY-KA-DE-ME

Önce sevdim. Sevdiğimi öğrendim, sevebileceğimi farkettim. Sevdikçe kendimi kainatla topladığımı gördüm.

Affetmeyi öğrendim: Affetmenin, dostlarımı 10la çarpmak olduğunu fark ettim.

Pişman oldum: Pişman olduğumu itiraf ettim; pişman oldukça hatalarımı küçük, anlaşılır ve bağışlanabilir parçalara bölebildiğimi gördüm.

Hatırlamayı öğrendim: Hatırladıkça sevgilerimin kare kökünü bulup, onlardan hüzün çıkardığımı fark ettim.

Değer vermesini öğrendim: Değer verdikçe sevgilerin küpünü bulup, onları mutlulukla çarpabileceğimi gördüm.

İltifat etmesini öğrendim: İltifat ettikçe insanlarla aramdaki en kısa mesafenin bir tebessümün resmettiği bir çizgi olduğunu gördüm.

Özür dilemeyi öğrendim: Özür diledikçe nefretin ve öfkenin sonsuza bölündüğünü böylece dargınlıkların limit sıfıra giderken yok olduğunu fark ettim.

Hüzünlendim: Hüznü sevdim, hüznün kalbime dokunmasına izin verdim.
Böylece bütün mutlulukların ve zevklerin sonunda ayrılık çizgisine teğet geçip geri döndüğünü gördüm.

Ve bir gün öleceğim: Kesinlikle öleceğim ve öldüğüm gün anlayacağım ki; yaşadığım hayat, paydası sonsuzluk olan basit bir kesirden ibaretmiş
alıntı
BY-KA-DE-ME

Bir çocuk saflığında kalsaydı gönlüm!

İhaneti ancak Kabilin kurbanın da görseydi, ama gönlü hep Habilin tertemiz adağında çarpsaydı!

Ahh ihanet...

Oysa...

Ahde vefa imandandı değil mi Habil gönüllü??
alıntı
BY-KA-DE-ME

Dikenler gülden habersiz iken gözler dilden de fersiz iken; zamanından geriye düşmüş acılar için manada biçimleri yitiren sancılar için; aynalarda eriyen sırlardan taşarak ucu kıyamete çıkan asırları aşarak; gerçekten daha gerçek kelamlarda ve Güzeller Güzeli'nden vuslat müjdeli selamlarda sen vardın...

"Hep sen vardın"

iskender pala.
BY-KA-DE-ME

kabri çiçekten bir türbe olmuş
dönmüş o türbe bir haclegahe
bir haclegahe dönmüşse türben
aç koynunu aç maşukanım ben"

Abdulhak Hamid Tarhan
BY-KA-DE-ME