ORTAKLIGIN GIDERİLMESİ DAVASI MİRASA HACİZ

Başlatan mucooo55, 23 Nisan 2016, 20:48:08

« önceki - sonraki »
M

Selamün Aleyküm . Biz 8 Kardeşiz Babam 2014 Yılında vefat etti kardeşlerimden birinin üzerine 3 adet haciz var alacaklı bize ortaklıgın giderilmesi davası acmıs ve yerlerin komple satısını istemis burada tarım arazisi ve 2 adet ev var fındıklık diyelim 2016 yıldında kagıtlar bütün kardeslerime gelmis mahkeme tarafından sizlere sorum alacaklının hukuk yonunden hakları nelerdır bızım paylarımızı satısa cıkarabilrmi bir avukata danıstım bana istirakın feshini yaptır dedi bunun cevabı nedir vede benım arazime devlet el koyabilirmi komple satısı olabilirmi bide bu hacizli yeri kardeşler olarak biz satın alabilirmiyiz veya kardesımın yerı tek satısa cıkarmı borclu bir kişi şimdiden tesekkur ediyorum bilgilendirmeleriniz için

C
Ve Aleyküm Selam. Öncelikle Adalet çalışanı mısınız? Eğer öyleyse bulunduğunuz yerdeki satış memurundan veya icra müdüründen bilgi almanız yararınıza olacaktır. Babanızın, yani murisin ölüm tarihinden itibaren size ve tüm kardeşlerinize kalan taşınmazlar veya diğer mallar iştirak halinde mülkiyettir. Ölümden itibaren önce belediyeye gidip rayiç bedeli belirlemeniz, sonra (üç ay içinde) vergi dairesine gidip veraset ve intikal vergisini ödeyerek, tapudan iştirak halindeki mülkiyeti paylı mülkiyete dönüştürmeniz gerekirdi. Böyle yapsaydınız herkes payından mesul olurdu ve tüm taşınmazın değil sadece borçlu olanın kendi hissesi satılırdı. Mülkiyetteki iştiraki çözdürmemiş iseniz (şu anki durumunuz gibi) taşınmazlar hala iştirak halinde mülkiyet olarak görünüyor ise, sizden herhangi birinizin borcu yüzünden alacaklı tüm taşınmazların satışını isteyebilir ve bunun için SHM'ne izale-i şüyû davası açabilir. Dava neticelendiğinde temyiz edilmemişse kararı kesinleştirip bunu satış memurluğuna intikal ettirerek satış işlemlerini başlatabilir. Borç miktarı karşılanana kadar taşınmazlar sırayla satılır. Borç, harçlar, avukat ücreti ve masraflar karşılandığında satışa son verilir ve satış memuru tevzi raporu düzenler. Satışa siz de hisseniz oranında teminat göstermeden mirasçı olarak katılabilirsiniz. Bu hususlarda devlet el koyma işlemi yapmaz, devlet adına alacaklı, borçlu ve üçüncü kişiler arasındaki hukuki süreci icra müdürü veya memuru yönetir. Devletin bu süreçteki tek kazancı harçtır. Genel hatlarıyla süreç böyle ancak bu durumdan nasıl kurtulurum veya ne yapmam gerekir sorularının cevabını burada bulabileceğinizi sanmıyorum. Bir avukattan hukuki yardım almanızı tavsiye ederim.