Sibo Diyeti Nedir Nasıl Yapılmalıdır?

Başlatan alemikadin, 20 Eylül 2021, 16:05:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

A
Sibo diyeti, ince bağırsakta meydana gelen bakterilerin büyümesiyle oluşan sibo adı verilen hastalığın tedavisi için kullanılan bir tedavi biçimidir. Doğru beslenme düzeni oluşturmakla bu şikâyet azaltılabilir ve zararlı bakteri üretimi azalabilir.


Sibo Nedir? Nasıl Oluşur?

Sibo, kısacası bağırsaktaki dengelerin bozulması ve buna bağlı olarak ortaya çıkan hastalıktır. Bağırsakta bulunan bakterilerin, zararlı bir hale dönüşmesi ve ince bağırsakta çoğalarak büyüyüp kendini göstermesiyle oluşur. Sibo hastalığı, tedavi edilmediği takdirde şiddetli ağrılara, ishale ve vücuttaki kayıplar neticesinde, yetersiz beslenmeye neden olur.

Sibo Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Sibo hastalığı belirtileri şu şekilde kendini göstermektedir: Göze batan ve dikkat çeken ilk belirti bireyde aşırı şişkinlik ve gaz hissi oluşturmasıdır. Bakterilerin hızla artış gösterdiği bu süreçte bu artışa bağlı olarak bireyin bağırsaklarında normalden fazla gaz oluşur. Bunların neticesinde kişiyi son derece rahatsız eden şişkinlik meydana gelir. Şişkinlik ise beraberinde şiddetli karın ağrıları oluşturur. Ağrının temeli bir noktada toplanmaz ve genel anlamda bir ağrı söz konusudur ve kişide sürekli dışkılama isteği oluşturur. Bir diğer husus ise ince bağırsakta bulunan bu bakterilerin uzun süre dışarı atılamaması durumundan dolayı fazla mayalanma yapması ishal durumunu doğurur. Genellikle bu hastalık neticesinde en sık ishal durumu görülür fakat nadiren de olsa kabızlık şikâyetine de rastlanır. Vücutta bakterilerin çoğalması ve artış göstermesi bünyede vitamin eksikliğine yol açar. Bu duruma zincirleme olarak gerçekleşen diğer durum ise vitamin eksikliğinden dolayı kişide yorgunluk hissi artar, enerji potansiyeli düşer.

Kaynak: https://alemikadin.com/sibo-diyeti-nedir-nasil-yapilmalidir/