İcra Müdürlüklerinde Pasif Taşınmaz Sorgusu Yapılması Gerektiğine İlişkin Mahkeme Kararı

Başlatan Red Fox, 09 Eylül 2019, 17:00:22

« önceki - sonraki »
R
Merhaba,

İcra Müdürlüklerinde bildiğimiz üzere resmi senet ve tapu kayıt örneklerinin tapu müdürlüklerinden celp edilmesi, bu belgeler üçüncü kişilerin ad-soyadı, üçüncü kişiye ait T.C. Kimlik Numarası, kütük bilgileri, üçüncü kişinin adres bilgisini  içerdiğinden özel hayatın gizliliği nedeniyle reddedilmesi hukuken uygun değildi.

Pek çok memur arkadaşımız da pasif tapu kaydı sorgulamasını da, yine resmi senet ve tapu kayıt örnekleri ile ilgili olan Yargıtay Kararlarına dayanarak reddediyorlar

Avukatlar ise son günlerde müdürlüğümüze gelerek tapu kaydı ve resmi senet örnekleri ile icra müdürlüklerinde yapılan pasif tapu kaydının farklı belgeler olduğunu,  Avukatlık Kanunun 2/3. maddesine dayanarak Türkiye'de toplamda 950'nin üzerinde bulunan tapu müdürlüklerine uçak/otobüs bileti alarak tek tek giderek başvuru yapmalarının fiilen mümkün olmadığını, borçluların borç doğurucu işlemlerden sonra alacaklıdan mal kaçırabildiklerini bu haliyle devridilen taşınmaz bilgisine ulaşmalarının mümkün olmadığını anlatıyorlar. Mutlaka icra müdürlüğü ekranında bu sorgulamanın yapılması gerektiğini, bunun üçüncü kişilerin de hakkını ihlal etmediğini, kendilerinin pasif sorgulama sonucunda ilgili tapu müdürlüğüne giderek 2/3. maddesine dayanarak tapu kütüğünde inceleme yapabildiklerini ve İcra İflas Kanunun 277. madde ve devamındaki tasarufun iptali davasını açabildiklerini anlatmaya çalışıyorlar.

Müdürlüklerin de pasif taşınmaz sorgu talebini reddetmesinin alacaklıdan mal kaçıran borçluyu korumakla, İ.İ.K. 277. maddeki haklarının kullanımının engellediğini ileri sürüyorlar.

Gerçekten pasif taşınmaz sorgulama sonucunu engelleyen bir yüksek mahkeme kararı var mı ? (Resmi senet veya tapu kayıtları ile ilgili olanları sormuyorum)

Bugün de dairemize gelen avukatlardan birisi aşağıda ekte paylaştığım kararı paylaştı.

Ben de inceleyeceğimi söyleyerek masamın yanına aldım. Yarın mutlaka gelecektir.

Uygulamamı değiştirmeye ve pasif tapu kaydı sorgulama taleplerini onaylamayı düşünüyorum.

Sizin fikirleriniz nedir, meslektaşlarım ?