Maaşına Haciz Gelen Memura Verilen Disiplin Cezasının Kaldırılmasına Dair Karar

Başlatan Özgür KOCA, 02 Mayıs 2018, 15:14:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

avatar_Özgür KOCA
Maaşına icra borcundan dolayı haciz gelen Devlet Memurlarına 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 125. B-k maddesine göre Kınama cezası verilmekteydi.

Söz konusu ceza şekli bir ceza olarak görülmekte, maaşına haciz gelen Devlet Memuruna sebebi araştırılmadan verilmekteydi. Adalet Bakanlığı Devlet Memurları Kanununda belirtilen cezayı şekli suç olmaktan çıkardı ve değerlendirmeye alıp, Disiplin Kurulunda ceza verilmemesi yönünde ilk kararını verdi. Disiplin kurulu toplantısına memurun sendikasını temsilen Avukat Osman Yıldız katıldı

Her ne kadar Danıştay ve İdare Mahkemelerinde lehe kararlar olsa da, Bakanlık tarafından mahkemeye gerek kalmadan memurun lehine karar verilerek uzun süre devam eden uygulama sona ermiş oldu.


Karar Ektedir.
Hepsihukuk: Mobil Hesapmatik
Ödeme ve masraf girişleri ile kademeli borç hesabı, Faizli/faizsiz taahhüt hazırlama, Vekalet ücreti, Yediemin ücreti, Brütten nete çevirme, Kıdem ve ihbar tazminatı hesabı vb.

avatar_IŞIKDEMİR
yıllardır anlatmaya çalıştığım şeyi nihayet kabullendiler  ::)
above us only sky...

avatar_de_legibus
İnsanlara çeşitli sebeplerden haciz başlatılabilir. Birçok icra dosyası usulsüz şekilde kesinleşebiliyor, her alacak gerçek bir alacak olmayabiliyor. Memur bazı durumda dosyadan maaşına haciz konulduğunda haberdar olabiliyor. Sebebi dikkate alınmaksızın, savunma istenmeksizin verilen kınama cezaları ile memurun sicilinin bozulması hukuka uygun olmayan bir uygulamaydı. Adalet Bakanlığı Bakanlık Disiplin Kurulu Başkanlığı'nın ilgili kararı bu nedenle hakkaniyetli ve hukuka uygun bir karar olarak görünmektedir.

Benzer Konular (10)