MTV BORCU VE TRAFİK CEZASI

Başlatan fedo, 10 Kasım 2016, 09:51:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

F
İyi çalışmalar arkadaşlar!
Bilindiği üzere ihalesi yapılan aracın sadece MTV borcu ihale bedelinden ödenir. Çalıştığım yer vergi dairesine bunu izah etmekte zorlanıyorum. Vergi dairesinden aracın aynından doğan vergi borcunu sorduğumda bana trafik cezaları dahil tüm borçları çıkartıp gönderiyor. İkaz ettiğimde ise trafik cezalarını da ödemek zorunda olduğumuzu, aksi takdirde trafik tescilde aracın tescilinin yapılamayacağını söylüyorlar. Vergi dairesi çalışanları ile daha çok papaz olmak istemiyorum. Bunun için elinde ihale alıcılarına verebileceğim bir GİB genelgesi veya özelgesi bulunan varsa gönderebilir mi? teşekkür ederim.

Esas no: 2002/10438

Karar no: 2002/11311

Tarih: 28.05.2002

DAVA :

Yukarıda tarih ve numarası yazılı merci kararının müddeti içinde temyizen tetkiki Şikayetçi tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü :

KARAR :

Satışı yapılan 35 E.. 4. plakalı aracın maliki ( borçlu ) adına tahakkuk eden para cezalarının, alıcı tarafından yatırılmasından ve böylece tescile olanak sağlanmasından sonra, alıcının para cezalarının iadesi yönündeki isteminin memurlukça reddedildiği ve bu işleme karşı yapılan şikayetin de Mercice kabul edilmediği görülmektedir. Para cezalarının sorumluluğu cezaya muhatap olan kişinin şahsına yönelik olup, 6183 Sayılı Yasanın da öngörülen prosedüre göre tahsil edilmesi zorunludur. Alıcının bunları ödemekle yükümlü tutulması yasaya aykırı görülmekle şikayetin kabulü yerine reddi isabetsizdir.

SONUÇ :

Şikayetçinin temyiz itirazlarının kabulü ile merci kararının yukarıda yazılı nedenlerle İİK.366. ve HUMK.428. maddeleri uyarınca ( BOZULMASINA ), 28.5.2002 gününde oybirliğiyle karar verildi.

F