Otoparka çekilen aracımı otopark sahibi benden izinsiz kullanması.

Başlatan KapadokyaRider, 16 Mayıs 2019, 23:23:28

« önceki - sonraki »
K
Arkadaşlar herkese iyi günler dilerim öncelikle.
Şöyle bir sorun yaşıyorum sizlere danışmak istedim.
Öncelikle tanıdığım vasıtasıyla aldığım motosikleti kendi ihmalsizliğim ile motor numarasını kontrol etmemem doğrultusunda motosikletim güvenlik açısından incelenmek suretiyle otoparka çekildi ve kriminal motosikletin motor kısmı kaçak mı yoksa değilmi vs. işlemleri için bir süre el koydu.

Ve bu süreç hala işlemekte olup karar açıklanmadan çekilen otopark sahibi benim motosikletimi çalıştırıp kullanmış ve bunuda whatsapp ve instagram sosyal medya platformlarında paylaşmıştır. Bu görüntüleri indirip Emniyete suç duyurusunda bulundum fakat emniyetten artık tanıdıkları ile mi bilmiyorum bir şekilde benim motosikletimin olmadığını başka motosikleti kullandığını kanıtladığını söyledi kendisi. Fakat şöyle bir durum var, aracım Türkiyede 7 adet o renkten ve o aksesuarlarla Türkiye'de emsalsiz durumda şuan. Nasıl bir yol izlemeliyim bu şahıs için. Yardımcı olup bana yol gösterirseniz çok sevinirim.

Dip Not: egm nin ihbar hattından paylaştığım video şahısın eline geçmiş bu konu hakkında da bir fikrim yok doğrusu?! ??? ???

Aşağıdaki Yargıtay kararından faydalanabilirsiniz.

YARGITAY 9. Ceza Dairesi
Esas: 2013/7116
Karar: 2013/10205

Dosya incelenerek gereği düşünüldü:

Tescilsiz olması nedeniyle trafikten men edilip Y... Otopark çalışanı A...'a teslim edilen motosikleti kullanmak suretiyle tasarrufta bulunduğu iddia edilen ve otopark işletmecisi olan sanığın eyleminin sübutu halinde fiilen TCK'nın 155/2. maddesinde tanımlanan suçu oluşturacağı, anılan suç için maddede öngörülen cezanın süresi itibariyle de delilleri takdir ve davaya bakmanın 5235 sayılı Kanunun 11. maddesi uyarınca Asliye Ceza Mahkemesinin görevine girdiği, bu nedenle görevsizlik kararı verilmesi gerektiği gözetilmeden yargılamaya devamla yazılı gerekçe ile sanığın beraatine karar verilmesi,

Kanuna aykırı, Cumhuriyet savcısının temyiz itirazları bu itibarla yerinde görülmüş olduğundan, diğer yönleri incelenmeksizin hükmün öncelikle bu sebepten dolayı BOZULMASINA, 02.07.2013 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.
Hepsihukuk: Mobil Hesapmatik: Profesyonel hesaplamalar ve içtihat programı

İcra HesapMax: Masaüstü Bilgisayarlar için Hesap Programı