7338 sayılı Kanun’un diğer vergi kanunlarında değişiklikler içeren düzenlemeleri

Başlatan Özgür KOCA, 15 Mart 2022, 23:14:32

« önceki - sonraki »
7338 sayılı Kanun'un diğer vergi kanunlarında değişiklikler içeren düzenlemeleri.

26 Ekim 2021 tarihli Resmî Gazete'de yayımlanan 7338 sayılı Kanun'la; damga vergisi, özel tüketim vergisi ve konaklama vergisi mevzuatı ile Bankacılık Kanunu'nda yapılan değişiklikler aşağıda özetlenmiştir:

- Yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıkları (YİKOB), Damga Vergisi Kanunu uygulamasında resmi daire kapsamına alınmıştır.

- Sermaye Piyasası Kanunu'nun 31/B maddesi kapsamında teminat yöneticisinin taraf oldukları dahil ihraca konu teminatlara ilişkin olarak düzenlenen makbuz ve kağıtlar için damga vergisi istisnası getirilmiştir.

- Genel ve özel bütçeli idarelere, il özel idarelerine, yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıklarına, belediyelere ve köylere yapılacak bağışlara ilişkin olarak ilgili idare ile bağışlayanlar arasında düzenlenen kağıtlar damga vergisi istisnası kapsamına alınmıştır.

- ATV (All Terrain Vehicle/her türlü arazide kullanılan araç) ve UTV (Utility Task Vehicle/çok amaçlı hizmet aracı) isimli taşıtların aynı oranda (%25) vergilendirilmeleri sağlanmıştır.

- 87.03 GTİP numarası altında motor silindir hacmine ve özel tüketim vergisi matrahına göre farklı oranlarda vergilendirilen motorlu karavanlarda vergilendirmeye esas tek bir oran (%45) belirlemiştir.

- Varlık yönetim şirketlerine kuruldukları takvim yılı ve bunu izleyen beş yıl süresince uygulanan damga vergisi, harç ve KKDF istisnası sürekli hale getirilmiş söz konusu şirketlere tanınan BSMV istisnası kaldırılmıştır.

- 1 Ocak 2022 tarihinde yürürlüğe girmesi öngörülen konaklama vergisinin yürürlük tarihi 1 Ocak 2023 olarak değiştirilmiştir.

Varlık yönetim şirketlerine ilişkin düzenleme 1 Ocak 2022 tarihinde, diğer hükümler Kanun'un yayım tarihinde (26 Ekim 2021) yürürlüğe girmiştir.
Hepsihukuk: Mobil Hesapmatik: Profesyonel hesaplamalar ve içtihat programı

İcra HesapMax: Masaüstü Bilgisayarlar için Hesap Programı