Şirket ortaklığından ayrılırken mevcut şartlar altında haklarımız nelerdir?

Başlatan onurumut, 03 Kasım 2016, 16:15:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

O
Merhaba,

Ben bir reklam şirketine ortağım. Zamanında ortak olduğum kişiler biz senden bir şey istemeyeceğiz ayrılsakta hiç bir şey vermek zorunda değilsin şeklinde beni ortak olmaya ikna etmişlerdi. O zamanlarda da çok zor durumdaydım hasta bir bir babam ve hasta kardeşim vardı. Ben bilgi ve becerimi ortaya koydum şirketlerinin reklamlarını yayınlayabilecekleri medya siteleri oluşturdum. Burada reklam ağlarıyla çok iyi tanıtım yaptılar ve reklam şirketi hariç reklam verdikleri kendi ana şirketleri bu işten iyi para kazandı. Reklam şirketleri bu kişilerin ana şirketlerinden hiç bir reklam ücreti almadı fatura kesmedi. Dolayısıyla bedavadan reklam yapmış oldu. Aradan bir kaç sene geçti bu durum hep bu şekilde devam etti ve ben ortaklıktan çıkmak istedim. Sonrasında ise reklam şirketi için ödenen muhasebe paraları, kurulan medya sitelerinin sunucu ve masrafı, ana şirketlerine bağlı çalışanların medya sitelerine (reklam şirketine) destek verdikleri için bu çalışanlarında maaşları vb. gibi bir çok para talep ettiler. Kanunen ben bunları istemeye hakları olmadığını düşünüyorum. Çünkü tüm sunucu ve domain ücretleri ana şirketleri tarafından fatura edildi. Çalışanları da ana şirketleri üzerine kayıtlı ve maaşları buradan yatırıldı. Üstelik verdikleri reklamlar ile ana şirketleri 'çok iyi de para kazandılar.'

Ana şirketlerinin bu işten çok para kazandığını gösteren delil niteliğinde konular ise reklam verdikleri sitelerde bu reklam alanı şuraya aittir gibi reklam şirketlerinin ismi geçiyor. Reklamlar ana şirketlerinin web sitesine ve diğer sitelerine yönleniyor. Dolayısıyla (onların düşüncesiyle hareket edersem) bu durumda benim onlardan ana şirketleri için kazandıkları her kuruştan pay istemem veya yıllardır verdikleri reklamların ücretlerini ödemelerini sağlamam gerekiyor. Kanunen de dava açarsam bu reklam alanlarını delil olarak gösterebileceğimi düşünüyorum. Şayet kazandıkları paradan veya olmazsa şirkete ödemeleri gereken reklam ücretleri için ortaklık payı almam gerektiğini düşünüyorum.

Ayrıca şirkete kuruluş esnasında yatırılan bir sermaye var. Ben şahsen para ödemedim ama ortaklık için 10.000 lira pay göstermişler. Bunu almak istemiyorum ve umrumda olmaz açıkcası. Ama yaptıkları adaletsizlik karşısında bunu da alma hakkım olduğunu düşünüyorum.

Sizlere sormak istediğim bu anlattığım detaylar doğrultusunda benim ne gibi haklara sahip olduğum. Ben ortaklıktan ayrılmak istiyorum. Sizce bu durum karşısında ne yapmalıyım? Bu şahıslar benden haksızca para talep ediyorlar. Ayrılmak için dava açmak istersem onların bu art niyetleri karşısında ne gibi alacak/verecek haklarım var? Reklam şirketi adına 2-3 adet çok çok küçük iş dışında fatura edilmiş hiç bir şey yok. Sadece muhasebe ücreti ödeniyor ayrılma esnasında bu gibi şeyleri ödeme zorunluluğu var mı?

Umarım detaylıca anlatabildim. Yardımlarınızı bekliyorum.

Saygılarımla