haciz tahsil harcı konusunda yardımlarınızı bekliyorum

Başlatan Hacizgelen, 18 Eylül 2019, 19:14:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

H
Arkadaşlar cümleten selamün aleyküm.

Birgün işyerimde çalışırken maaşıma haciz koyulduğunu öğrendim. yaptığım araştırmalar sonucunda bu haczin rahmetli babamdan miras kalan bir borçtan dolayı olduğunu öğrendim.şöyle bir durum var ki biz ailecek babam vefat ettiğinde reddi miras davası açtık ve mahkeme mirasımızın reddine karar verdi. bizde bildiğimiz tüm kanuni borçlularına mahkeme kararını verdik. fakat daha bilmedğimiz yerlerdede varmış ve haciz gelince öğrendik. haciz Halk bankasına olan bir borçtan ötürü gelmiş. hemen bankanın avukatı ile görüşüp reddi miras kararını avukata sunduk. aynı zamanda haczin konulduğu icra dairesine gidip dilekçe ile orayada sunduk. avukat da yardımcı olmak amacıyla aynı gün icra dairesine bizim reddi miras ettiğimizi ve haczin kaldırılması gerektiğine dair yazıyı gönderdi. ve olay burada patlak verdi. İcra dairesindeki memur alacakllının haciz kararından VAZGEÇTİĞİ gibi bir algıylla 492 sayılı kanunun 23 maddesine istinaden harç yatırılması gerektiğini haczin ancak o şekillde kalldırılıp dosya takipsizliğe düşeceğinin kararını aldıkarını söyledi. avukatla yaptığımız görüşmmede bu harcı yatırmayacaklarını bunun icra memurunun bir hatası olduğunu ve memuru ikna edemediğini eğer uğraşmak istemiyorsak bu harcı benım yatırmam gerektiğini söyledi.Şimdi sormak istediklerim şunlar.

1- maaşıma koyulan haciz kararı durdurulup , maaşımda kesinti olmayıp harç yattığındamı haciz kararı kaldırılacak yoksa herhangi bir işlem yapılmayıp maaşım kesilecek mi ?

2- Reddi miras yaptığımız halde bu harç yinede yatırılmak zorunda mı

3- bu harcı alacaklımı yatırmalı yoksa reddi miras yaparak bu borç ile hiç alakası olmayan ben mi yatırmalıyım

4- Devlet banklarınnın hiç bir şekilde harç ödemeyeceğine dair 4603 sayılı kanunun geçici 4. maddesinde açık bir madde var. bu maddeye istinaden bu harcın ödenmesini iptal ettirebilirmiyiz.

dosyadan konulmuş hacizlerin reddi miras nedeniyle kaldırılması sadece İcra Mahkemesinden muameleyi şikayet yolu ile yapılabileceğine dair Yargıtay kararları vardır. bu nedenle hacizlerin kaldırılması icra dairesinden değil icra mahkemesinden talep etmeniz gerekir.