Gönderen Konu: Dosya alacağına haciz talepleri hk.  (Okunma sayısı 5241 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Semih

• Forum Adalet Üyesi
  • Tşk.Sayısı: 0
Dosya alacağına haciz talepleri hk.
« : 21 Ocak 2017, 12:23:13 »
Facebook Facebook'da Paylaş Twitter Twitter'da Paylaş

En son UYAP güncellenmesi ile borçlunun alacaklı - borçlu olduğu, ceza, hukuk mahkemelerinde ve savcılıkta bulunan dosyaların görüntülendiği buton memur ekranlarından alınmıştır.

Dosya alacağına haciz işlemi için bu ekrandan öncelikle sorgu yapılıyor sonra alacaklı olduğu dosya var ise müzekkere yazılıyordu.

Birçok yerde bu talep reddediliyor. Bakanlıkta muhtemelen memur ekranından bu işlemi alma gerekçesi sorgulama yapmayın, alacaklı taraf alacaklı olduğu dosyaları bildirirse haciz işlemi uygulayın gerekçesi ile bunu memur ekranından aldı.

Bu talebi reddeden arkadaşlardan ret kararlarının bir örneğini paylaşmasını rica ederim.

ARAS

• Forum Adalet Üyesi
  • Tşk.Sayısı: 1
Ynt: Dosya alacağına haciz talepleri hk.
« Yanıtla #1 : 24 Ocak 2017, 14:32:11 »
Kısa olarak şöyle reddediyorum;
İcra Müdürlüğünün böyle bir yükümlülüğü olmadığından talebin reddine , alacaklı olduğu dosyaların bildirilmesi halinde talebin değerlendirilmesine karar verildi.

WatchAndLearn

• Forum Adalet Üyesi
  • Tşk.Sayısı: 7
« Yanıtla #2 : 24 Ocak 2017, 21:11:38 »
Buna ilişkin bir yargıtay kararı vardı. Ancak numarasını şuanda hatırlayamıyorum.

Semih

• Forum Adalet Üyesi
« Yanıtla #3 : 27 Ocak 2017, 20:06:57 »
Buna ilişkin bir yargıtay kararı vardı. Ancak numarasını şuanda hatırlayamıyorum.

Müdürüm karar olsaydı daha iyi olurdu en azından gerekçeli reddederdik. Eğer denk gelirse esas karar numarasını atarsanız iyi olur. Teşekkürler.

İcra Müdürlüğünün böyle bir yükümlülüğü olmadığından talebin reddine , alacaklı olduğu dosyaların bildirilmesi halinde talebin değerlendirilmesine karar verildi.

Müdürüm şimdilik bende böyle reddediyorum. "İcra Dairesinin borçlunun alacaklı olduğu dosyaları araştırma gibi bir yükümlülüğü bulunmadığından, ayrıca en son yapılan UYAP güncellemesi ile zaten bu sorgulama seçeneğinin memur ekranından kaldırıldığından talebin REDDİNE, " Teşekkürler.

Red Fox

• Forum Adalet Üyesi
« Yanıtla #4 : 09 Ekim 2019, 17:55:09 »

Müdürüm karar olsaydı daha iyi olurdu en azından gerekçeli reddederdik. Eğer denk gelirse esas karar numarasını atarsanız iyi olur. Teşekkürler.

Müdürüm şimdilik bende böyle reddediyorum. "İcra Dairesinin borçlunun alacaklı olduğu dosyaları araştırma gibi bir yükümlülüğü bulunmadığından, ayrıca en son yapılan UYAP güncellemesi ile zaten bu sorgulama seçeneğinin memur ekranından kaldırıldığından talebin REDDİNE, " Teşekkürler.

Memur ekranından kaldırılmış değil, reddedilmesi de hiç doğru değil.

Tek tıklamayla hemen hepsi saniyede listeleniyor. Yani öyle lafı edilecek bir araştırma ifadesi kullanılacek bir durum yok ortada, herşey otomatik ve basit.

Dağıtımlı olarak da UYAP'tan dosyalara anında da gönderiliyor.

Hem icra dosyaları infaz oluyor, hem alacaklı da alacağına kavuşuyor.

Kendinizi alacaklı tarafın yerine koyunca, örneğin borcunu ödemeyen kiracınız olduğunu düşününce talep de son derece haklı geliyor. Yani ben iş külfeti olarak kesinlikle görmüyorum
« Son Düzenleme: 09 Ekim 2019, 17:59:11 Gönderen: Red Fox »

Site Haritası 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33