Yargıtay İçtihatları Birleştirme Kurulu Kararları ? ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI SÜRELİ İŞ SÖZLEŞMESİ 5580 SAYILI KANUN

Başlatan İçtihat, 15 Aralık 2019, 10:34:12

« önceki - sonraki »
Yargıtay İçtihatları Birleştirme Kurulu Kararları ? ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI SÜRELİ İŞ SÖZLEŞMESİ  5580 SAYILI KANUN

YARGITAY İÇTİHADI BİRLEŞTİRME
GENEL KURULU

ESAS NO:2017/1
ESAS NO:2018/2
KARAR TARİHİ:23/02/2018

>> ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI KANUNU İLE (5580)"EN AZ BİR TAKVİM YILI SÜRELİ"  SÖZLEŞME İMZALANMASINI ÖN GÖREN 5580 SAYILI KANUN 9 MADDESİ DİĞER MADDELERLE DEĞERLENDİRİLDİĞİNDE SÜRELİ İŞ SÖZLEŞMESİ SONUCUNA VARILDIĞI

5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu ile eğitim ve öğretimin, öğrenciler bakımından kesintisiz devam etmesi amaçlandığından, "en az bir takvim yılı süreli" sözleşme imzalanmasını öngören 5580 sayılı Kanun'un 9'uncu maddesi, diğer maddelerle birlikte değerlendirildiğinde özel öğretim kurumları personeli ile yapılan sözleşmenin belirli süreli iş sözleşmesi olduğu sonucuna varılmıştır.

Kanun hükmü ile sözleşmenin belirli süreli yapılması gereken hâllerde belirli süreli sözleşmenin zincirleme yapılması da sözleşmenin belirli süreli olma niteliğini ortadan kaldırmaz.

Bu nedenlerle Özel Öğretim Kurumlarında çalışan personeller iş güvencesinden yararlanamaz ve dolayısıyla işe iade davası açamaz.

KARARIN TAM METNİ
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2 ... 629-15.pdf

İstatistikler: Gönderilme zamanı gönderen teoman ? 30 Haz 2018 14:13

Source: Yargıtay İçtihatları Birleştirme Kurulu Kararları ? ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI SÜRELİ İŞ SÖZLEŞMESİ  5580 SAYILI KANUN