İCRA TAKİBİNDE TARAFLARIN TEMSİLİ

Başlatan Canan Akbulut, 31 Ekim 2016, 15:21:13

« önceki - sonraki »
C
İyi günler bana İcra dairesinde, katıldığım bir icra ihalesi kaldı. İcra müdürlüğüne benim adıma beni temsilen vekaleten, birisi tescil müzakeresini teslim almaya gelecek dedim.

Kendisi bunun mümkün olmadığını sadece avukat aracılığıyla mümkün olduğunu söyledi. Ben ama hukuk muhakemeleri kanunu 6100 yüze baktığımda madde 71'de tayin etti vekil aracıyla açabilir ve takip edebilir deniliyor, bu tabii ki davayla ilgili bir şey.

ne yapabilirim şimdi?, bunun dayanağı nedir mevzuatta öyle bir şey yok, ya da ben bulamadım.

İcra dairesi çalışanları için takip hukuku kullanma kılavuzu da, da İcra dairesi avukat olmayan bir kişinin vekili sıfatıyla yaptığı talepleri yerine getiremez getirirse bu işlemmin iptali için şikayet yoluna gidilir, deniliyor referans vermeden.

Ama bunun mevzuati karşılığı veya  Yargıtay kararı varmi?  bana keyfi bir uygulama gibi geliyor.

HUKUK MUHAKEMELERİ KANUNU Kanun No. 6100

MADDE 50- (1) Medenî haklardan yararlanma ehliyetine sahip olan, davada taraf ehliyetine de sahiptir. ( Dava ehliyeti = fiil ehliyetidir. )

MADDE 52- (1) Medenî hakları kullanma ehliyetine sahip olmayanlar davada kanuni temsilcileri, tüzel kişiler ise yetkili organları tarafından temsil edilir.

MADDE 71- (1) Dava ehliyeti bulunan herkes, davasını kendisi veya tayin ettiği vekil aracılığıyla açabilir ve takip edebilir.

O
Avukatlık Kanunun 35. Maddesi gereği Yargı mercileri ve icra dairelerinde vekaletle işlem yapma yetkisi sadece baroya kayıtlı avukatlara aittir. Her ne kadar ihalelere vekaletle avukat olmayanlar katılıyor ise de bu durum Yargıtay içtihatları ile olmaktadır ve sadece ihale ile sınırlıdır bunun haricinde dosyaya talep açma ve takip yetkisi yoktur. Ya bizzat asil veya baroya kayıtlı avukat takip edebilir.