Gönderen Konu: İİK'nın 88/6.Maddesine İstinaden Yapılan Satış İşlemine İlişkin Kısa Bir Bilgi  (Okunma sayısı 5322 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Özgür KOCA

  • Forum Sorumlusu
  • Çevrimdışı
  • İleti: 1960
  • Tşk.Sayısı: 130
  • Cinsiyet: Bay
  • Gebze
Facebook Facebook'da Paylaş Twitter Twitter'da Paylaş

          İİK'nın 88/6.maddesine göre satış işlemi için, hacizlerin geçersiz kalmasına değil geçerli bir muhafaza işleminin olup olmadığına bakılır. Muhafaza tedbirinin uygulandığı haczin düşmesi halinde hukuken muhafazaya da gerek kalmaz, farklı bir dosyadan muhafaza tedbiri de uygulanmadı ise (haczin olup olmamasına bakılmaksızın) İİK'nın 110/3.maddesine istinaden sorumluluğu nedeniyle alacaklı tarafından yatırılan yakalama avansından yediemin ücreti ödenerek aracı teslim alması için borçluya ihtarname gönderilir, verilen süre zarfında aracın alınmaması halinde İcra Hukuk Mahkemesinden satış kararı alınarak satış işlemlerine başlanır. Alacaklı tarafından dosyaya depo edilen yakalama avansı olmaması halinde aracın satış bedelinden satış masrafları ayrıldıktan sonra yediemin ücreti ödenir ve her iki durumda da harç ve vergiler ile diğer haciz alacaklıların alacakları ödenir. Bakiye bedel kalması halinde borçluya ödenmek üzere dosyada depo edilir

          Ancak farkı bir dosyadan muhafaza tedbiri uygulanmış ise hukuken muhafaza işlemi devam ettiği için İİK'nın 88.maddesine göre satış işlemi yapılamaz. Bu durumda haczin düşmesine sebebiyet veren alacaklı yediemin ücretinden sorumlu olduğu için ücret alacaklıdan tahsil edilir. İKK'nın 88.maddesine göre işlem yapma yetkisi de geçerli muhafaza tedbirine sahip icra dairesine geçer ve hukuken muhafazaya gerek kalmaması halinde yukarıda anlatılan satış işlemlerini bu icra dairesi gerçekleştirir.


Özgür KOCA         
İcra Müdür Yardımcısı
İcra ve İflas Kanunu'nun 88/6.Maddesi
İcra dairesi, depo ve garajlarda ve yediemin olarak kendisine haczedilen malın bırakılmış olduğu üçüncü kişilerde saklanıp da hukuken artık muhafazasına gerek kalmayan malı, vereceği uygun süre içinde geri almasını ilgililere resen bildirir. Verilen süre içinde eşya geri alınmazsa, icra müdürü tetkik merciinin kararı ile taşınır mal satışlarına ilişkin hükümler uyarınca bunları satar. Elde edilen miktardan muhafaza ve satış giderleri ödenir. Artan miktar 9 uncu madde hükmüne göre muhafaza olunur. Bu konuda ortaya çıkan ihtilaflar tetkik mercii tarafından basit yargılama usulüne göre çözülür.
« Son Düzenleme: 06 Kasım 2015, 09:00:10 Gönderen: Forum AdaLet »
ÖzGüR'lüğü anladıkça ona daha az sahip olursun...

 

Site Haritası 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33